Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wszystkie trasy skrzyżują się w Ełku

W województwie warmińsko-mazurskim mogą powstać dwie logistyczne platformy multimodalne*, które będą połączone z siecią głównych korytarzy transportowych Unii Europejskiej.

Z raportu opracowanego przez specjalistów na zlecenie urzędu marszałkowskiego wynika, że najlepsza lokalizacja to Ełk i Braniewo.

Do europejskiej sieci transportowej TEN-T wprowadzona zostanie droga krajowa nr 16 oraz planowa Via Baltica i kolejowa linia Rail Baltica. Wszystkie trasy będą krzyżowały się w Ełku – powiedział wicemarszałek województwa Jarosław Słoma.

Z tych powodów zarząd województwa uważa, że Ełk to dobra lokalizacja dla takiej platformy. Byłaby ona centrum zarządzającym zarówno transportem, jak i przeładunkiem towarów. Żeby platforma logistyczna mogła powstać, niezbędne jest zaangażowanie prywatnych inwestorów.

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz zapewnia, że samorząd może być partnerem w tej inwestycji i przekazać teren pod budowę platformy. Już rozesłano propozycje współpracy dla przedsiębiorców, którzy przywożą na Mazury rozmaite towary. Z raportu wynika, że platforma logistyczna mogłaby powstać również na zachodzie województwa w Braniewie. (M. Zbrożek/as)

*Transport multimodalny – przewóz towarów (lub osób, jednak określenia używa się najczęściej w odniesieniu do towarów) przez więcej niż jeden środek różnych gałęzi transportu (np. samochodowy i kolejowy lub morski, kolejowy i samochodowy) przez terytorium przynajmniej dwóch państw w oparciu o jedną umowę o przewóz.

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w transport, multimodalny
Port Morski w Elblągu czeka na decyzje rządowe

Coraz więcej wskazuje na to, że przez Port Morski w Elblągu będą mogły być transportowane owoce, warzywa i drewno. Senat przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV