Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wybitny filozof i autor przełomowej pracy „Kultura jest ważna” odznaczony przez prezydenta RP

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Roger Scruton, angielski filozof i pisarz, który we wtorek został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, jest jednym z najbardziej znanych współczesnych myślicieli konserwatywnych.

Urodzony w 1944 r. Scruton jako filozof zajmuje się przede wszystkim estetyką i filozofią polityczną, w szczególności obroną tradycyjnego konserwatyzmu, który większą wagę przykłada do tradycyjnej moralności i zwyczajów niż wolnego rynku jako recepty na wszystko, co później forsowała premier Margaret Thatcher.

Zdeklarowanym konserwatystą stał się pod wpływem zamieszek studenckich w maju 1968 r. w Paryżu, gdzie akurat wówczas przebywał, w tym w szczególności – jak później mówił – „marksistowskiego bełkotu”, który je uzasadniał.

Jest autorem ponad 50 książek poświęconych filozofii i polityce, ale też sztuce, muzyce, kulturze, religii i seksualności, autorem komentarzy polityczno-kulturalnych i tekstów krytycznych oraz powieści; jest także kompozytorem (m.in. opery „The Minister”).

Przez 21 lat (1971-1992) wykładał filozofię i estetykę w Birkbeck College, University of London, był też profesorem wizytującym w Departamencie Filozofii Uniwersytetu Buckingham, wykładał na licznych uniwersytetach, m.in. Princeton, Stanford, Boston University Massachusetts, Louvain, Oslo, Witwatersrand (Płd. Afryka), Waterloo (Ontario), Bordeaux, Cambridge.

Był stałym felietonistą m.in. „The Times”, „Financial Times” i „The New Statesman”, a także współzałożycielem oraz wieloletnim wydawcą i redaktorem (1982-2001) „The Salisbury Review”, kwartalnika poświęconego myśli konserwatywnej.

Otrzymał doktoraty honoris causa Adelphi University (Nowy Jork) oraz Uniwersytetu im. Masaryka w Brnie. Został wyróżniony Nagrodą Pierwszego Czerwca przez miasto Pilzno w uznaniu za współpracę z czechosłowacką opozycją antykomunistyczną i pomoc narodowi czeskiemu w jego oporze przeciwko komunistycznemu reżimowi. Z tego samego powodu został odznaczony orderem przez prezydenta Vaclava Havla.

W czerwcu 2016 r. otrzymał z rąk królowej Elżbiety II tytuł szlachecki za „zasługi na polu filozofii, nauczania i edukacji publicznej”.

Jego konsekwentne, ale niezgodne z liberalno-lewicową narracją na uniwersytetach czy w mediach poglądy często sprowadzały na niego kłopoty. Ostatni taki przypadek miał miejsce w kwietniu 2019 r., gdy za wypowiedzi na temat islamu, Chin i finansisty George’a Sorosa został zwolniony z rządowej komisji architektonicznej.

Jego najważniejsze książki to: „Co znaczy konserwatyzm” („The Meaning of Conservatism”, 1980), „Intelektualiści nowej lewicy” („Thinkers of the New Left”, 1985), „Pożądanie” („Sexual Desire: A Moral Philosophy of the Erotic”, 1986), „The Aestetics of Music” (1997), „Jak być konserwatystą” („How to be a Conservative”, 2014) oraz powieść „Notes from Underground” (2014), w której zawarł elementy własnych doświadczeń z pomocy dla antykomunistycznej opozycji w Czechosłowacji.

Ł.A/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Andrzej Duda
Coraz więcej profesorów na Warmii i Mazurach. Sprawdź kto odebrał nominacje z rąk prezydenta

55 nowych profesorów dołączyło do świata polskiej nauki. Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród nominowanych jest troje naukowców z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV