Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Powyborcze komentarze polityków z Warmii i Mazur [AKTUALIZACJA]

Fot. fotolia.com

Zakończyła się I tura wyborów prezydenckich. Według wstępnych sondaży w II turze powalczą Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Zapraszamy do śledzenia relacji LIVE.

godz. 08:40

Jerzy Szmit. Fot. A. Dybcio

– My zwolennicy Andrzeja Dudy, jego wsparcie, cieszymy się, że ta przewaga rośnie – mówił w poranku powyborczym Jerzy Szmit, prezes Prawa i Sprawiedliwości w okręgu olsztyńskim.

Ta różnica jest spora, ale to absolutnie nas nie usypia, ale mobilizuje, żebyśmy w II turze dali z siebie wszystko i przekonali tych, których jeszcze trzeba przekonać, żeby głosowali na Andrzeja Dudę. Dziękuję wszystkim, którzy głosowali. Jest bardzo wysoka frekwencja, to dobrze świadczy o tym, że w Polsce demokracja się rozwija.

Andrzej Duda zwycięża w województwie warmińsko-mazurskim, ale nie w Olsztynie i Elblągu. W tych miastach wyraźnie wygrywa Rafał Trzaskowski.

Lubimy przekonywać, lubimy zadania. To, że musimy jeszcze ciężko popracować przez 2 tygodnie, jest tylko przyjemnością i wyzwaniem, a nie jakimś problemem. Taka jest prawidłowość w Polsce, że większe miasta skłaniają się ku kandydatom kojarzonym z obozem Platformy Obywatelskiej czy totalnej opozycji. Myślę, że to jest do zmiany.

00:00 / 00:00

godz. 08:20

Jacek Protas (PO). Fot. B.Świerkowska-Chromy

– Dziękuję za mobilizację i głosy na Rafała Trzaskowskiego. Wszyscy, którzy chcą prawdziwej zmiany i silnego prezydenta, zagłosowali właśnie na niego – od podziękowań zaczął swoją wypowiedź Jacek Protas, poseł Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący zarządu warmińsko-mazurskiej Platformy Obywatelskiej.

Zawsze możemy zrobić więcej. Po pierwsze ta kampania była bardzo krótka i intensywna. Mobilizacja była olbrzymia, nie tylko członków i działaczy Platformy, ale także wśród aktywnych obywateli i mieszkańców naszego województwa. Olbrzymi zapał i mobilizacja przy zbieraniu podpisów – to jest coś niesamowitego. Nie przeżywałem osobiście w żadnych wyborach od 1989 roku.

Rafał Trzaskowski wygrał – w częściowych oficjalnych wynikach – m.in. w Olsztynie i Elblągu, ale w pozostałych miejscowościach przewaga Andrzeja Dudy jest wyraźna. Czy to oznacza, że Platforma Obywatelska potrafi przekonać do siebie tylko mieszkańców dużych miejscowości?

Rzeczywiście tak jest w całej Polsce, że w tych większych miejscowościach wygrywa Platforma. Tradycyjnie w mniejszych ośrodkach te wyniki są słabsze. Będziemy robić wszystko przez te 2 tygodnie, żeby przekonać mieszkańców małych miejscowości i wsi, że potrzebujemy prawdziwej zmiany i silnego prezydenta. (…) Wyborcy Szymona Hołowni zdecydowali, że chcą dać szansę kandydatowi, który nie jest zrzeszony z żadną partią, ale wyraźnie opowiedzieli się za zmianą. Za nowoczesną, otwartą Polską. Jestem głęboko przekonany, że wszyscy którzy oddali głos na Szymona Hołownię poprą Rafała Trzaskowskiego. Pan mówi, że będziemy się do nich uśmiechać – będziemy ich po prostu przekonywać, że Rafał Trzaskowski spełni ich oczekiwania.

00:00 / 00:00

godz. 06:50

Piotr Lisiecki

– Jesteśmy zadowoleni z wyniku i dziękujemy wyborcom Krzysztofa Bosaka z Warmii i Mazur – komentował Piotr Cezary Lisiecki z Ruchu Narodowego, współtworzącego Konfederację.

Liczba osób, która zdecydowała się oddać głos na Krzysztofa Bosaka jest imponująca. Utrzymaliśmy i poprawiliśmy wynik z wyborów jesiennych do parlamentu. A nasz taki cichy cel, żeby pokonać kandydata ze skrajnej Lewicy – Roberta Biedronia, udał się w 300 %. Jesteśmy przekonani, że w Polsce jest miejsce dla prawdziwej ideowej prawicy. Coś na prawo od PiSu – za nami tylko ściana.

Krzysztof Bosak, gdy występował po ogłoszeniu wyników sondażowych, mówił, że Konfederacja pokazała, że jest trzecią siłą polityczną w kraju. Czy to daje lepszą kartę przetargową do prac w polskim parlamencie?

Wszystko jest w rękach partii rządzącej. Wynik jest dobry, ale to nie zmienia faktu, że mamy tylko 11 posłów. Gdyby się okazało, że Andrzej Duda nie zostanie wybrany, wtedy te 11 głosów Konfederacji w Sejmie będzie bardzo ważne dla Jarosława Kaczyńskiego.

Gość Marka Lewińskiego stwierdził również, że stworzenie dodatkowego projektu z kandydatami bliskimi ideowo, byłoby możliwe.

Byliśmy po pogłębionych rozmowach ze Stanisławem Żółtkiem przed wyborami jesiennymi. Oczywiście jest nam ze sobą bardzo blisko. Prawdopodobnie przed następnymi wyborami pan Stanisław Żółtek dołączy do Konfederacji. Bardzo dużo zależy od tego, czy Jarosław Kaczyński nie zdecyduje się skrócić kadencji. A to zależy od tego, czy obóz rządzący będzie miał swojego prezydenta. Wszystko przed nami.

Piotr Lisiecki – na pytanie Marka Lewińskiego na kogo zagłosuje – odpowiedział: – Mogę zadeklarować z całą pewnością, że nie zagłosuję na Rafała Trzaskowskiego.

00:00 / 00:00

godz. 06:24

Marcin Kulasek (SLD). fot. Przemysław Getka

Marcin Kulasek, poseł SLD, sekretarz generalny partii skomentował I turę wyborów prezydenckich i wynik kandydata Lewicy – Roberta Biedronia.

Oczywiście, że wynik mógłby być lepszy. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy oddali swój głos na Roberta Biedronia i na Lewicę. (…) Mieliśmy do czynienia z bezprecedensową kampanią. To była najdłuższa i chyba najdziwniejsza kampania w historii III Rzeczpospolitej. Kampania, która przebiegała w cieniu niepewności związanej z pandemią i zapowiedzią kryzysu gospodarczego. Później – 10 maja po raz pierwszy w historii nie odbyły się w ustalonym terminie wybory. Doszło też do wymiany kandydata największego ugrupowania opozycji.

Na Roberta Biedronia oddano 2,3% głosów. Czy mimo słabego wyniku polityka Lewicy zostanie utrzymana?

Widziałem, jak ludzie do Roberta lgną. On się czuł jak ryba w wodzie. Gdyby kampania przebiegała tak, jak planowaliśmy, Robert dałby się poznać większości Polaków. Na początku poparcie miał na poziomie 8-9%,a potem urosło do kilkunastu. A więc zapowiadało się dobrze, a skończyło, jak się skończyło.

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory, Warmia i Mazury, politycy
Piotr Sarnacki: Głosowanie przebiegło nadzwyczaj spokojnie. W dwóch miejscach zakończyło się już o 18.00

Nadzwyczaj spokojne - tak głosowanie w wyborach prezydenckich w okręgu olsztyńskim ocenił Piotr Sarnacki, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie. Głosowanie rozpoczęło się zgodnie z...

Zamknij