Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wybory samorządowe, afera FOZZ i zmiana polityki Włoch odnośnie uchodźców w audycji My, Wy, Oni

Wybory samorządowe, afera Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego i sprawa uchodźców. To tematy audycji My, Wy, Oni.

Gośćmi Marka Lewińskiego byli przedstawiciele partii politycznych reprezentowanych w polskim Sejmie.

  • Marek Szter – Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Katarzyna Królak – Nowoczesna
  • Henryk Falkowski – Kukiz 15
  • Marcin Kuchciński – Platforma Obywatelska
  • Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość

Wybory samorządowe
W czterech województwach na najwięcej głosów w wyborach samorządowych może liczyć Koalicja Obywatelska. PiS wygrywa w większości województw, ale nie w każdym z nich może liczyć na większość – wynika z sondażu IBRIS.

W wyborach samorządowych 2018 to PiS weźmie władzę w sejmikach wojewódzkich – wynika z sondażu IBRiS, który pokazano na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Już wcześniejsze sondaże pokazywały, że PiS ma większe od innych partii poparcie w wyborach do sejmików. „Super Express”, który opisuje badanie, zwraca uwagę, że choć wybory prezydentów miast są bardziej medialne i prestiżowe, to sejmiki mają bardzo duże znaczenie w rozdzielaniu środków z budżetów i unijnych dotacji.

Koalicja Obywatelska (PO i Nowoczesna) zdobyły największe poparcie wśród respondentów w województwach: pomorskim, lubuskim, dolnośląskim i opolskim. W pozostałych 12 na pierwszym miejscu jest PiS.

Jaka to będzie kampania wyborcza? A może jaka już jest? Na te pytania odpowiedzieli goście Marka Lewińskiego.

Afera FOZZ
Dariusz Przywieczerski, nazywany „mózgiem afery FOZZ” po 12 latach od wyroku trafi do zakładu karnego. 72-letni dziś biznesmen został w sobotę deportowany z USA do Polski.

– Pan Dariusz Przywieczerski mówił o sobie, że jest Napoleonem polskiego biznesu. Dziś ma więc swoje Waterloo – dziś o godz. 13.15 wylądował samolot ze Stanów Zjednoczonych, z przywiezionym na pokładzie przez polskich policjantów skazanym Przywieczerskim, który ukrywał się przed polskim wymiarem sprawiedliwości – poinformował w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Rząd mówi o skutecznym państwie i z drugiej strony o tym, że skutki afery Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego odczuwamy do dziś.

Uchodźcy
Zmiana polityki Włoch odnośnie uchodźców. Odesłali łódź, na której było ponad 600 migrantów. Przedstawiciele rządu zwrócili się do Malty, aby to oni przyjęli imigrantów.

Rząd w Rzymie oczekuje solidarności ze strony państw UE i zaangażowania Unii w ich relokację.

W wydanym oświadczeniu premier Conte podkreślił: Oczekujemy teraz zdecydowanej i jasnej odpowiedzi ze strony instytucji europejskich i odpowiedniej reakcji innych państw europejskich.
– Za tymi odpowiedziami powinny iść fakty – dodał szef rządu. Przypomniał, że kilka krajów zadeklarowało wcześniej gotowość przyjęcia migrantów ze statku, który zawinął do Pozzallo, ale po tym – jak dodał – „wyścigu solidarności” tylko Francja wywiązała się z obietnicy. – Czy Europa chce pokazać, że w ogóle jest? – zapytał włoski premier.

Posłuchaj audycji My Wy Oni

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory samorządowe, uchodźcy, Marek Szter – Polskie Stronnictwo Ludowe, Katarzyna Królak – Nowoczesna, Henryk Falkowski – Kukiz 15, Marcin Kuchciński – Platforma Obywatelska, Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość
Zjednoczona Prawica przekonuje, że w Elblągu należy postawić na sport

Elbląg powinien bardziej stawiać na sport i wspierać swoją sportową wizytówkę czyli piłkarki ręczne Startu, grające w superlidze - uważa poseł Jerzy Wilk, kandydat na prezydenta...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV