Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wyjątkowa muzyka Duke`a Ellingtona. Radio Olsztyn transmitowało koncert z udziałem Karen Edwards

Transmisja koncertu z muzyką Duka’a Ellingtona w czwartek 13 grudnia o godzinie 19. Fot. materiały organizatora

Sacred Concert Duke’a Ellingtona odbył się w ramach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Duke Ellington uważał tę kompozycję za dzieło swego życia.

Pobrzmiewa w niej radość, wolność i nadzieja. Sacred Concert, to zbiór pieśni i kompozycji instrumentalnych. Całość jest swoistą spowiedzią kompozytora. Bandy Ellingtona to prawdziwa historia jazzu. Jego dorobek kompozytorski jest imponujący. To około 2 tysięcy kompozycji. Część z nich od lat należy do tzw. „żelaznego” repertuaru standardów jazzu.

Sukcesem były jego trzy koncerty Sacred Music (Koncerty sakralne). Połączył w nich elementy jazzu z muzyką chóralną, a klimatyczne brzmienia bluesa i swingu zaaranżował ze śpiewami spirituals i gospel. W 1993 r. John Hoybye dokonał aranżacji Concerts of Sacred Music Ellingtona i właśnie to zestawienie zaprezentuje Eljazz Big Band.

Koncert był prawdziwą ucztą w wykonaniu 17-osobowego big bandu z udziałem amerykańskiej wokalistki Karen Edwards oraz chóru. Efektu można było posłuchać wprost z sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wydarzenie transmitowały prawie wszystkie Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia, w tym Radio Olsztyn  i Jazz TV.

Transmisja rozpoczęła się o godzinie 19.00. Wystąpili: Karen Edwards, Eljazz Big Band pod dyrekcją Józefa Eliasza oraz Chór Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego pod dyrekcją Benedykta Odyi.

Karen Edwards to jedna z najciekawszych amerykańskich, swingujących, jazz-soulowych pianistek i wokalistek. Zdobywczyni Grammy Award for Jazz Performance. Współpracowała z wieloma światowej sławy artystami, m.in. z Princem, Stevie Wonderem i Tonny Bennettem. Występowała w teatrach muzycznych i klubach Nowego Jorku i Los Angeles. Swą sztukę prezentowała na całym świecie. Po udanych koncertach w Niemczech otrzymała propozycję nauczania jazzowego śpiewu i improwizacji w Monachijskim Konserwatorium Muzycznym im. Richarda Straussa. Zagrała także w kilku amerykańskich filmach muzycznych. Koncerty Karen Edwards to nie tylko wspaniałe przeżycie muzyczne, ale także znakomity „show”.

Transmisja koncertu z muzyką Duka’a Ellingtona w czwartek 13 grudnia o godzinie 19. Fot. materiały organizatora

Transmisja koncertu z muzyką Duka’a Ellingtona w czwartek 13 grudnia o godzinie 19. Fot. materiały organizatora

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za RadioOpole/RadioPiK

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w koncert, transmisja
Teatry z Czech, Rosji, Chorwacji, Ukrainy i Węgier. W Olsztynie rusza festiwal teatralny Demoludy-Nowa Europa

Spektakle, czytania performatywne, projekcja filmu, koncert, promocja nowej antologii dramatów ukraińskich i wystawa zdjęć - to program 12. festiwalu teatralnego "Demoludy - Nowa Europa", który rozpoczyna...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV