Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wyjątkowy koncert na 100-lecie odzyskania niepodległości. Filharmonicy olsztyńscy zagrają utwory Pendereckiego, Kilara i Nowowiejskiego

Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie

Kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Feliksa Nowowiejskiego i Wojciecha Kilara usłyszą melomani w Olsztynie podczas dzisiejszego koncertu z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości.

Koncerty „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” odbędą się tego dnia w 11 miastach w Polsce i 11 na świecie. Koncert współorganizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne objęty jest patronatem narodowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.

Dziękujemy Polskiemu Towarzystwu Muzycznemu za zaproszenie orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej do wzięcia udziału w koncertach programu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Czujemy się dumni z faktu uczestnictwa w tym wyjątkowym na skalę światową projekcie muzycznym

– powiedział dyrektor naczelny i artystyczny Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie Piotr Sułkowski.

Przypomniał, że wśród setki kompozycji polskich, które zostaną zaprezentowane 11 listopada 2018 roku na estradach świata i Polski warmińsko-mazurskim filharmonikom przypadł zaszczyt wykonania muzyki Feliksa Nowowiejskiego – kompozytora, który w niepodległej Polsce brał czynny udział w tworzeniu i organizowaniu życia artystycznego.

Olsztyński koncert otworzy, stając się symbolicznym pierwszym dziełem kolejnego muzycznego stulecia, napisana specjalnie na tę okazję „Fanfara” Krzysztofa Pendereckiego.

Następnie filharmonicy pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego zaprezentują dwa dzieła swojego patrona – Feliksa Nowowiejskiego uwerturę do opery „Legenda Bałtyku” oraz Marsz pretorianów z oratorium „Quo vadis”. Kolejnymi utworami będą: Krzysztofa Pendereckiego – 3 utwory w dawnym stylu, Marka Stachowskiego – Sinfonietta per archi i Marcela Chyrzyńskiego – Ukiyo-e. Olsztyński koncert w ramach programu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” zakończy wykonanie „Orawy” Wojciecha Kilara.

W koncerty programu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” w dniu 11 listopada zaangażowali się artyści, którzy tego dnia wykonując muzykę polską wezmą udział w 11 koncertach na estradach świata – od Chicago i Nowego Jorku przez Paryż, Wiedeń i Lwów po Tokio i Melbourne, od Londynu poprzez Kopenhagę i Frankfurt po Mediolan.

Równocześnie w 11 najprężniejszych ośrodkach muzycznych w Polsce w interpretacji uznanych solistów, dyrygentów, orkiestr, chórów również zabrzmi muzyka polska czasu niepodległości, ta najpiękniejsza, najbardziej wartościowa, mająca już swoje ważne miejsce w światowej kulturze muzycznej

– podał Piotr Reszczyński z biura promocji Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii.

Usłyszy ją publiczność Krakowa, Katowic, Białegostoku, Łodzi, Rzeszowa, Szczecina, Poznania, Wrocławia, Warszawy, Gdańska i Olsztyna, a także widzowie i słuchacze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz kilku europejskich stacji radiowych.

Program „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” to przedsięwzięcie w swoim zasięgu, formie unikatowe i wyjątkowe w skali międzynarodowej. Projekt obejmuje prezentację stu dzieł muzycznych, które począwszy od 1918 roku zostały skomponowane przez ponad osiemdziesięciu wybitnych polskich kompozytorów.

Wydarzenie sfinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021.

 

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w koncert, Filharmonia Warmińsko-Mazurska, Piotr Sułkowski, 100-lecie odzyskania Niepodległości, Piotr Reszczyński
Tłumy mieszkańców Olsztyna odwiedziły Piknik Militarny zorganizowany z okazji Święta Niepodległości. GALERIA ZDJĘĆ

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości mieszkańcy Olsztyna spotkali się na Pikniku Militarnym na Placu Solidarności. Były pokazy sprzętu, nie tylko wojskowego, grupy rekonstrukcyjnej oraz konkursy historyczne....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV