Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wykluczenie komunikacyjne problemem wschodnich regionów Polski. „Powinniśmy pomyśleć o zintegrowanym transporcie”

Fot. Pixabay.com

Dostępność transportowa wschodnich regionów Polski jest niższa niż większości regionów państw „starej Unii”. 26 procent wszystkich sołectw w Polsce nie posiada połączeń z miejscowością gminną, pomijając autobusy szkolne – to część wniosków przedstawionych w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Transport inkluzywny – rola polityki transportowej w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju kraju”.

Dyrektor PIE Piotr Arak zwrócił uwagę, że w ciągu 10 lat w Polsce przybyło 2412,5 kilometrów dróg szybkiego ruchu i autostrad, ale jednocześnie zlikwidowano 588 kilometrów szlaków kolejowych.

00:00 / 00:00

Według raportu, w latach 2014 – 2017 w Polsce ubyło też 161 tysięcy kilometrów regularnych połączeń autobusowych. Piotr Arak dodał, że brak rozwiniętej infrastruktury transportowej na poziomie lokalnym to duże utrudnienia, zwłaszcza dla osób, które z różnych powodów nie posiadają własnego samochodu.

00:00 / 00:00

Piotr Arak uważa, że jednym z rozwiązań tego problemu może być przyjęty wczoraj przez rząd projekt ustawy o funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Zakłada on udostępnienie samorządom środków na finansowanie komunikacji autobusowej.

00:00 / 00:00

W 2017 roku najmniejszą gęstość dróg ze wszystkich regionów Polski miały województwa podlaskie, podkarpackie, lubelskie i warmińsko-mazurskie.

 

Źródło: IAR
Redakcja: B. Gajlewska/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w transport, wykluczenie, Piotr Arak, dostępność
Rozwój komunikacji zbiorowej, a może postawienie na elektromobilność? Olsztyńscy radni rozmawiali o transporcie w stolicy regionu

Co mają ze sobą wspólnego Hamburg, Tallin, Tartu i Olsztyn? W tych miastach będą między innymi testowane pomysły wypracowane w ramach projektu "Sumba". W stolicy województwa...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV