Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wymiana banknotów w przyszłym roku

Nowy banknot 100 złotowy. Fot. Sławomir Ostrowski

W przyszłym roku rozpocznie się w Polsce wymiana banknotów – powiedział w Radiu Olsztyn wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Jacek Bartkiewicz.

Bartkiewicz dodał, że obecnie będące w obiegu pieniądze nie były unowowcześniane od bardzo dawna. Banki centralne na świecie co 8 lat modernizują swoje banknoty. Ta operacja to nie wymiana, a modernizacja ponieważ zostają ci sami królowie tylko dodajemy kilka istotnych zabezpieczeń. W Polsce ostatnia istotna wymiana pieniędzy miała miejsce prawie 19 lat temu.

Nowe banknoty mają mieć nieco inną szatę graficzną informuje Bartkiewicz. Znak wodny będzie bardziej widoczny, będzi też wprowadzonych kilka nowych zabezpieczeń.

Informująca o zmianach kampania „Bezpieczne Pieniądze” ruszy w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wice szef NBP zaznaczył także wejście nowych banknotów nie oznacza, że obecnie będące w obiegu banknoty stracą ważność.

W pierwszej kolejności wymianie będą podlegać banknoty 10, 20, 50 i 100 złotowe. Banknot 200 złotych będzie wymieniany później. Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Jacek Bartkiewicz powiedział także, że jedno i dwu groszówki nie znikną z naszego systemu płatniczego w najbliższym czasie.

Bartkiewicz zaznaczył jednak, że NBP chciało likwidacji tych monet, ale nie zgodził się na to minister finansów. W związku z tym postanowiliśmy bić te nowe monety z innego stopu, tańszego, żeby istotnie obniżyć koszt produkcji tych jedno i dwu groszówek.

Szukając oszczędności NBP ogłosiło także przetarg międzynarodowy na bicie polskich jedno, dwu i pięcio-groszówek. Bartkiewicz potwierdza, że najbliżej wygrania przetargu jest mennica z Wielkiej Brytanii choć zastrzega, że przetarg nie jest jeszcze rozstrzygnięty. Zdaniem wiceprezesa NBP propozycja mennicy polskiej nie była najbardziej atrakcyjna. (kasz/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w NBP, pieniądz, banknot
Walka o kolejne miliony

Najnowsza odsłona nowości muzycznych stoi pod znakiem walki o kolejne miliony słuchaczy. Swoje kolejne single prezentują Imagine Dragons, Podsiadło i James Arthur. Imagine Dragons - On...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV