Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wyniki rocznych pomiarów są jednoznaczne. Na Warmii i Mazurach jakość powietrza jest w normie

W Olsztynie zamontowane są czujniki do pomiaru smogu

Z pomiarów wynika, że na Warmii i Mazurach nie ma smogu, a jakość powietrza jest dobra. O zjawisku smogu można mówić tylko wtedy, gdy przekroczenie norm utrzymuje się całodobowo, łącznie przez 35 dni w ciągu całego roku.

W 2016 roku w żadnej miejscowości województwa normy nie zostały przekroczone. Takie przekroczenia zdarzają się krótko okresowo, ale nie wpływają na średnią roczną ocenę jakości powietrza

– mówi zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w Olsztynie Marcin Kontraktowicz.

Najczęściej smog utożsamiamy z zanieczyszczeniem powietrza, jakie jest np. w Chinach, ale jak mówi prof. Marcin Dębowski z UWM, nie można tych zjawisk porównywać. Smog chiński związany jest z obecnością wysokich stężeń tlenków siarki, azotu oraz pyłów w powietrzu, a polski smog związany jest głównie z występowaniem stężeń pyłu zawieszonego.

Pył zawieszony powstaje najczęściej w okresie zimowym i ma związek z paleniem śmieci w piecach. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia co roku z powodu zatrutego powietrza umiera około 50 tysięcy ludzi. Smog może powodować także astmę, szczególnie u dzieci i częste infekcje dróg oddechowych.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

 

Autor: D.Grzymski
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, Warmia i Mazury
Zakończył się remont ulicy Pieniężnego w centrum Olsztyna. Otwarcie już w nocy

Dziś (15.12) w nocy drogowcy dopuszczą do ruchu ulicę Pieniężnego w Olsztynie. To jedna z ważniejszych ulic w centrum miasta, była zamknięta od kwietnia tego roku....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV