Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wyniósł karty do głosowania poza lokal wyborczy. Jest decyzja prokuratury

Fot. Ł. Węglewski

Prokuratura Rejonowa w Giżycku umorzyła dochodzenie w sprawie wyniesienia przez jednego z wyborców kart do głosowania poza lokal obwodowej komisji wyborczej podczas ostatnich wyborów parlamentarnych.

Jak powiedział prokurator rejonowy w Giżycku Grzegorz Ryński, postępowanie w tej sprawie umorzono wobec stwierdzenia znikomej społecznej szkodliwości czynu.

W niedziele wyborczą 13 października w obwodowej komisji w Giżycku jeden z głosujących, po otrzymaniu przysługujących mu kart do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu, wyniósł je na zewnątrz. Wezwano policję, która interweniowała.

Mężczyzna tłumaczył, że bardzo się śpieszył, a nie mógł znaleźć wolnego długopisu, bo w lokalu było dużo głosujących. Dlatego – jak mówił – poszedł na chwilę do samochodu, wypełnił tam karty do głosowania i wrócił, żeby wrzucić je do urny. Ostatecznie jednak nie zagłosował, bo funkcjonariusze zatrzymali jego karty w związku z podejrzeniem przestępstwa.

Giżycka prokuratura ustaliła, że takie były rzeczywiste powody i okoliczności tego zdarzenia. Potwierdziły to zapisy monitoringu i zeznania przesłuchanych świadków. Dlatego śledczy uznali, że doszło co prawda do tzw. zachowania zabronionego, ale miało ono znikomą szkodliwość. W ich ocenie, przepis zakazujący wynoszenia kart do głosowania ma na celu przeciwdziałanie tzw. handlowaniu głosami.

Zgodnie z art. 497a Kodeksu Wyborczego za wyniesienie karty do głosowania poza lokal wyborczy w dniu wyborów grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat.

 

Źródło: PAP
Redakcja: P. Karpiszen/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prokuratura, policja, głosowanie
Wiemy, ile wyniosą dodatki nauczycielskie w Olsztynie. Radni podzieleni

Dodatki dla nauczycieli i przekazanie działki pod nową siedzibę policji w Olsztynie - to niektóre z tematów, jakimi zajmowali się olsztyńscy radni podczas sesji Rady Miasta....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV