Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wypowiedź prezydenta Putina oraz nadchodzący rok w regionalnej polityce. Obejrzyj audycję Jeden na jednego

Gośćmi Marka Lewińskiego w audycji byli:

  • Anna Wasilewska – posłanka Platformy Obywatelskiej,
  • Dariusz Rudnik – radny wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości.

TEMAT 1
Przed świętami Bożego Narodzenia prezydent Rosji skrytykował wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Putin wyraził m.in. ocenę, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 r. Mówił też o wykorzystywaniu przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia. Przekonywał m.in., że we wrześniu 1939 r. Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście „niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał”. Premier formułuje swoje stanowisko. Mamy popleczników w postaci Stanów Zjednoczonych i Niemców. Prezydent Andrzej Duda w sprawie reakcji na słowa Władimira Putina zwołał naradę już 27 grudnia, ale nie zabrał w tej sprawie dotąd głosu, bo działania rosyjskie są zapewne rozłożone w czasie i będzie jeszcze okazja do wypowiedzi – przekonywał w czwartek europoseł PiS Adam Bielan.

Twierdzenia prezydenta Rosji Władimira Putina na temat genezy II wojny światowej i roli w tym Polski są oburzające – ocenia Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Jak dodaje, szczególnie skandaliczne jest manipulowanie przez Putina notatką ambasadora RP w Berlinie Józefa Lipskiego.

Dla nas Żydów szczególnie skandaliczne jest manipulowanie przez Putina notatką ambasadora RP w Berlinie Józefa Lipskiego z jego rozmowy z Adolfem Hitlerem w 1938 r.

– czytamy w piśmie.

TEMAT 2
Co 2020 rok przyniesie w polityce w województwie warmińsko-mazurskim? Czy zmieni się rola radnego, byłego prezydenta Czesława Jerzego Małkowskiego? A może wzrośnie rola lewicy? Kto może zyskać, a kto stracić?

Posłuchaj audycji Jeden na jednego

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, region, II wojna światowa, video, 2020 rok
Dary dla Polaków na Litwie. „Poziom ubóstwa w rejonie solecznickim dramatycznie wzrósł”

Bus pełen darów dla Polaków mieszkających na Litwie wyjechał dziś z Olsztyna. Pomoc trafi do rejonu solecznickiego w południowo-wschodniej Litwie. W rejonie solecznickim mieszka około 40...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV