Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
IMIENINY: Amandy, Jana, Juliana
EUR: 4.3022 CHF: 3.6956
USD: 3.6686 GBP: 4.9061
Logowanie
 

Wyrok sądu jest – ale olsztyński MPEC nie zamierza ujawnić umów

Fot. Łukasz Węglewski

Spółka wciąż nie chce ujawnić umów cywilnoprawnych, czego żądało od niej Forum Rozwoju Olsztyna.

Forum Rozwoju Olsztyna chciało uzyskać informacje o umowach zawieranych przez MPEC od początku 2014 do kwietnia 2016 roku. MPEC odmawiał powołując się m.in. na potencjalne zagrożenie terrorystyczne. Forum poszło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który w listopadzie ubiegłego roku nakazał ujawnić umowy. Wyrok się uprawomocnił, ale MPEC nadal niczego nie ujawnia. Zakrawa to o jakiś absurd – komentuje Paweł Szczur z Forum Rozwoju Olsztyna.

Prezes MPEC-u Konrad Nowak twierdzi natomiast, że spółka nie musi ujawniać umów – a to dlatego, że przepisy o dostępie do informacji publicznej rozróżniają tzw. informację prostą i informację przetworzoną. Tę drugą trzeba ujawniać tylko w sytuacji, gdy wchodzi w grę ważny interes społeczny, a według MPEC-u Forum Rozwoju Olsztyna żąda właśnie informacji przetworzonej.

Chodzi o dwa lata naszej działalności. W tym okresie podpisaliśmy prawie 250 umów i wystawiliśmy lub przyjęliśmy ponad 63 tysiące faktur. Przygotowanie takiej informacji wymagałoby bardzo dużego zaangażowania pracowników, czasu i środków, dlatego ewidentnie jest to żądanie informacji przetworzonej. I w tym zakresie mamy prawo odmówić udzielenia takiej informacji

– przekonuje.

Tego argumentu MPEC używał również w ubiegłym roku przed sądem – ale w listopadzie sprawę przegrał, a sędzia w uzasadnieniu tłumaczył, że nie jest to informacja przetworzona.

Dlatego wygląda to jak kpina z tego wyroku

– mówi Paweł Szczur.

Forum Rozwoju Olsztyna zapowiada, że jeśli MPEC nie zdania, sprawa znów trafi do sądu.

Andrzej Piedziewicz/asocha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mpec, Konrad Nowak, umowy, fro, Forum Rozwoju Olsztyna
Kolejne samorządy dostaną pieniądze na inwestycje drogowe. W Olsztynie podpisano umowy na prawie 10 milionów złotych

W Olsztynie podpisano kolejne umowy z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 podpisane. Dofinansowanie dostały gminy: Lubawa, Braniewo, Lidzbark Warmiński, Kowale Oleckie,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV