Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wyrok za zniesławienie ukraińskiego małżeństwa. Sąd apelacyjny złagodził karę

Sąd Okręgowy w Olsztynie złagodził karę ograniczenia wolności wobec mężczyzny oskarżonego o publiczne znieważenie ukraińskiego małżeństwa.

Prokurator oskarżył Roberta D. o to, że w październiku 2016 roku w Olsztynie publicznie nawoływał do nienawiści wobec osób pochodzenia ukraińskiego oraz znieważył małżeństwo H. Na samochodzie Ukraińców, a także w okolicy ich miejsca zamieszkania mężczyzna umieścił naklejki przedstawiające płonące zabudowania i napis „UPA ukraińscy mordercy” oraz przekreślony wizerunek Stepana Bandery. Ponadto prokurator zarzucił oskarżonemu posiadanie materiałów służących do nawoływania do nienawiści na tle. Robert D. nie przyznał się do winy.

Najpierw Sąd Rejonowy w Olsztynie skazany mężczyznę na karę 6 miesięcy ograniczenia wolności, polegającej na obowiązku wykonywania pracy na cele społeczne. Apelacje od tego rozstrzygnięcia wnieśli prokurator, oskarżony i jego obrońca.

Dziś Sąd Okręgowy w Olsztynie złagodził wyrok uznając, że mężczyzna publicznie znieważył małżeństwo obywateli Ukrainy, ale jednocześnie nie dopatrzył się czynu zabronionego w tym, że miał naklejki z przekreślonymi wizerunkami Stepana Bandery.

Sąd Okręgowy wydając taki wyrok nie dał wiary tłumaczeniom oskarżonego, że jego działania miały jedynie charakter edukacyjno-historyczny. Wyrok jest prawomocny.

 

Autor: BG.Gajlewska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, wyrok, Ukraina, znieważenie
Miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Kierował, bo żona nie lubi jeździć na długich trasach

Przed sądem będzie się tłumaczył 58-letni kierowca opla, którego w Rozogach skontrolowali szczycieńscy policjanci. Oprócz tego, że mężczyzna przekroczył w terenie zabudowanym dozwoloną prędkość, to jeszcze kierował...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV