Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wyrządzają szkody, więc zostaną przesiedlone. Do końca kwietnia 10 rodzin bobrów trafi do rezerwatu

Bobry powodują szkody

10 rodzin bobrów z Warmii i Mazur zostanie przesiedlonych z miejsc, w których wyrządzają szkody do rezerwatów i Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.

O zezwolenie na odłów wystąpili właściciele, niszczonych przez zwierzęta, stawów przydomowych. Przedsięwzięcie sfinansuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Jak poinformował Paweł Janczyk z olsztyńskiej RDOŚ, przesiedlonych ma zostać 10 rodzin bobrów, które osiedliły się na prywatnych gruntach i powodują tam szkody. Zastrzegł jednak, że nie wiadomo, czy uda się zrealizować ten plan, ponieważ na terenie północno-wschodniej Polski jest niewiele firm wyspecjalizowanych w odławianiu i przesiedlaniu bobrów. Po schwytaniu, bobry mają zostać przewiezione do któregoś z rezerwatów na Warmii i Mazurach lub do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie koło Rucianego-Nidy.

Odłowy mogą być wykonane przy pomocy tzw. pułapek żywołownych albo z wykorzystaniem specjalistycznych sieci i tzw. kasiarzy, czyli podbieraków oraz wyszkolonych psów, których zadaniem jest wskazanie miejsca, gdzie ukrywają się bobry i wypłoszenie ich z nor. Muszą zostać wyłowione całe rodziny, bowiem pozostawienie któregoś z bobrów nie wyeliminuje szkód.

Bobry w dniu schwytania muszą zostać przewiezione we wskazane miejsce. Do transportu muszą zostać użyte klatki dostosowane do rozmiaru zwierząt, by zmniejszyć ich stres podczas transportu. Zlecenie ma być wykonane do końca kwietnia ze względu na okres rozrodczy bobrów, ponieważ w maju i czerwcu – po trwającej około 105 dni ciąży – rodzą się młode.

Jak szacują służby ochrony środowiska, w województwie warmińsko-mazurskim żyje 13 tysięcy bobrów. W ubiegłym roku odszkodowania wypłacone przez Skarb Państwa za szkody wyrządzone przez te zwierzęta w regionie sięgnęły ponad 6 milionów złotych. Szkody dotyczyły głównie drzew, użytków zielonych, upraw rolnych i stawów rybnych. Zdarzały się też przypadki utopienia się zwierząt hodowlanych w norze bobrowej oraz zniszczenia ogrodzeń przez drzewa ścięte przez bobry.

Fot. A. Skrago

Fot. B. Świerkowska-Chromy

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

Więcej w rezerwat, przesiedlenie
Rezerwat – legenda rocka na Muzycznej Scenie Radia Olsztyn

(fot. rezerwat.pl) Grupa powstała na początku lat 80-tych. Sprzedała ponad 1,5 miliona płyt. Ma na koncie jeden z największych polskich rockowych przebojów: „Zaopiekuj się mną”. Jej...

Zamknij
RadioOlsztynTV