Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wysoki stan wód na Zalewie Wiślanym. Służby wydały kolejne ostrzeżenie

Zalew Wiślany. Fot. Ł. Węglewski

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni wydało kolejne tej zimy ostrzeżenie. Sztorm na Bałtyku spowodował podniesienie poziomu wód w Zatoce Gdańskiej. 

Wskaźniki pokazują stany ostrzegawcze w delcie Wisły. Na Zalewie Wiślanym i rzekach żuławskich woda osiąga już stany wysokie, bliskie ostrzegawczych. Ostrzeżenie pogodowe obowiązuje do 23 lutego. Ostrzeżenie hydrologiczne trafiło do wszystkich gmin powiatu elbląskiego. Taka jest procedura samorządowych służb kryzysowych, które wymieniają się obserwacjami i składają raporty do starostwa w Elblągu.

Żuławy są specyficznym regionem, w którym zagrożenie powodziowe wynika nie tylko z natężenia i ilości opadów. Sztorm i silny wiatr powodują tzw. cofkę, czyli wpychanie morskiej wody w głąb lądu. Aby nie doszło do podtopień, na obszarach depresyjnych muszą intensywnie pracować stacje pomp, które wyprowadzą nadmiar wody.

Wszystkie sprawy związane z zagrożeniem hydrologicznym są monitorowane przez Wody Polskie, którego pracownicy systematycznie przeglądają wały przeciwpowodziowe. Ich stabilność ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu bezpieczeństwa na Żuławach.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w woda, Zalew Wiślany, cofka, wysoki stan wód, ostrzeżenia
Istnieje niebezpieczeństwo podniesienia wód na Żuławach – ostrzega Biuro Prognoz Hydrologicznych

Przed możliwym wzrostem poziomu wód na Żuławach i Zalewie Wiślanym przestrzega Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni. Hydrolodzy podkreślają, że obecnie poziom wód Bałtyku jest bardzo wysoki,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV