Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Wysokie temperatury mogą zagrozić zdrowiu uczniów”. Dyrektorzy szkół mają prawo skrócić, ograniczyć lub zawiesić lekcje

Fot. fotolia

Przepisy oświatowe wprost nie wskazują górnej granicy temperatury, która warunkuje zawieszenie zajęć w szkołach. Dyrektor może jednak skrócić lekcje, jeśli uzna, że temperatura jest zbyt wysoka.

Na Warmii i Mazurach alert pierwszego stopnia zmieniono na drugi stopień. Temperatura maksymalna w dzień może dziś osiągnąć 33 stopnie C.

Już dziś dyrektor szkoły, jeżeli uzna, że ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo temperatura jest zbyt wysoka, może albo skrócić zajęcia – i z tego, co wiem część szkół w porozumieniu z organem prowadzącym już to robi – bądź może ograniczyć, czy zawiesić zajęcia

– stwierdził minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżenia przed upałem obowiązują we wszystkich województwach. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że może stanowić on zagrożenie zdrowia i życia i zakłócać codzienne funkcjonowanie.

Nie da się jednym zarządzeniem ministerstwa zdecydować, że w całym kraju należałoby zamykać szkoły. Jeżeli zmienia się klimat na naszych oczach, to warto zastanowić się np. nad roletami. Nie we wszystkich szkołach rolety są. Tam gdzie samorządy stać, być może warto pomyśleć także o klimatyzacji.

– powiedział szef MEN.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaznaczyło, że

zawieszenie zajęć powinno być działaniem podjętym dopiero po wykorzystaniu innych sposobów zaradczych, niwelujących negatywne skutki wysokich temperatur.

Dyrektorzy wraz z organem prowadzącym powinni wyposażyć szkołę np. w rolety, żaluzje, zasłony, wiatrak, klimatyzator, źródełko wody pitnej, czy dystrybutor.

Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie.

W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu: przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

Dziś upalnie nie będzie jedynie w południowych powiatach Śląska, Małopolski i Podkarpacia.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, dyrektor, uczniowie, upał, lekcje, temperatura
Wysoka temperatura obniża koncentrację i wydłuża czas reakcji za kółkiem. Służby zalecają kierowcom, jak radzić sobie w czasie upałów

Wzrost temperatury w aucie wzmaga zmęczenie, obniża koncentrację, a ta wydłuża czas reakcji - mówi rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego Mikołaj Krupiński. Według ekspertów optymalna temperatura...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV