Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wysokość strat za szkody łowieckie oszacują komisje. Ministerstwo chce wzmocnić kontrolę nad myśliwymi

Dziki niszczą uprawy rolnikom

 

Wzmocnienie kontroli nad Polskim Związkiem Łowieckim ma polegać na zatwierdzaniu przez resort środowiska statutu tej organizacji, kontrole finansowe oraz mianowanie i powoływanie przez ministra środowiska Krajowego Łowczego.

Minister Henryk  Kowalczyk chce – jak tłumaczy – ucywilizować szacowanie szkód i wypłacanie pieniędzy, bo to rolnicy ponoszą największe straty. Ministerstwo chce, aby w tym roku szacowaniem strat zajęły się wieloosobowe komisje, tak by nie tylko „myśliwy był sędzią w swojej sprawie”. W komisji ma się też znaleźć przedstawiciel gminy albo sołtys.

Szef resortu środowiska zwrócił uwagę, że samo oszacowanie strat nie wystarczy, trzeba jeszcze wypłacić rekompensatę rolnikowi.

Dotąd różnie bywało wśród kół łowieckich, dlatego proponujemy utworzenie funduszu gwarancyjnego przy Polskim Związku Łowieckim, który wypłacałby pieniądze w przypadku, gdy koło łowieckie nie będzie w stanie ich wypłacić.

– poinformował.

Minister podkreślił, że proponowane zmiany w Prawie łowieckim ucywilizują relacje między myśliwymi a rolnikami.

Ponadto zapewnią wypłatę sprawiedliwych odszkodowań, a wzmocniony nadzór państwa nad myślistwem spowoduje, że będą sprawniej realizowane zalecenia lekarzy weterynarii co do redukcji populacji dzików, aby ASF, który mocno zagraża całej Polsce został w sposób istotny ograniczony.

Pod koniec ubiegłego tygodnia przed resortem środowiska protestowała około 600-osobowa grupa myśliwych. Głównym postulatem protestujących jest wycofanie się ministerstwa z propozycji zakładającej, że to minister środowiska będzie powoływał i odwoływał Łowczego Krajowego oraz zatwierdzał statut Polskiego Związku Łowieckiego. Zgodnie obecnym statutem PZŁ, w skład zarządu głównego organizacji wchodzi Łowczy Krajowy. Jest on też jego przewodniczącym.

Dziś (5 lutego) połączone komisje środowiska oraz rolnictwa zajmą się zmianami w Prawie łowieckim. Minister Kowalczyk przekazał swoje propozycje parlamentarzystom. Wcześniej  planowane jest spotkanie ministra środowiska z przedstawicielami środowiska myśliwych.

 

Redakcja BSChromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dziki, rolnicy, ministerstwo środowiska, uprawy, straty, myśliwi
Coraz więcej hodowców poszkodowanych z powodu afrykańskiego pomoru świń. Na Warmii i Mazurach potwierdzono 17 przypadków

Posłowie PSL apelują do ministra rolnictwa o pilne uruchomienie nadzwyczajnej pomocy dla polskich eksporterów i rolników poszkodowanych przez afrykański pomór świń. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zarzuca...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV