Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wystawa o exodusie polskich Żydów w 1968 roku

Fot. Facebook Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od piątku można oglądać wystawę „Obcy w domu. Wokół Marca ’68”. Centralnym punktem ekspozycji jest instalacja inspirowana halą warszawskiego Dworca Gdańskiego, z którego pięćdziesiąt lat temu 13 tysięcy Żydów wyjechało z Polski.

Jest to symboliczna przestrzeń pożegnań, gdzie zwiedzający mogą posłuchać relacji osób zmuszonych do wyjazdu i tych, które pozostały w Polsce. Kolejne części wystawy opowiadają o wydarzeniach, które doprowadziły do wyjazdów oraz o życiu po wyjeździe.

Wśród  zgromadzonych materiałów est film Mariana Marzyńskiego, dokumentalisty, twórcy popularnych w latach 60tych telewizyjnych programów: „Wszyscy jesteśmy sędziami”, czy „Turniej Miast”. Jeden z odcinków nagrywany był w Iławie i Ostródzie.

Po wydarzeniach marcowych  Marzyński wyjechał do Danii, a następnie do USA, gdzie był wykładowcą w szkołach filmowych. W Danii w 69 roku powstał jego znany dokument o żydowskich emigrantach. Film swoją polską premierę miał 40 lat po światowej.

Posłuchaj dlaczego.

00:00 / 00:00

Na wystawie można oglądać również prac artystów m.in. litografię Leszka Sobockiego Otarci, prace Macieja Bieniasza czy obraz Czas pogardy Erny Rosenstein. Kuratorkami wystawy są Justyna Koszarska-Szulc, Natalia Romik.

Fot. Facebook Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Fot. Facebook Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Autor: A.Kulik
Redakcja: J.Golon

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzeum, wystawa, Żydzi, Polin, Obcy w domu
To ostatni moment aby spędzić ten weekend za pół ceny

Jeszcze tylko do godziny 18 można z dużą zniżką zwiedzić np. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Kończy się  ogólnopolska akcja "Polska zobacz więcej - weekend...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV