Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Warmii i Mazurach oddają hołd Wyklętym

Uroczystości w Miłomłynie. Fot. A. Podbielska

Sylwetki niektórych Żołnierzy Niezłomnych działających na Warmii i Mazurach można poznać dzięki wystawie otwartej w holu Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Przygotował ją Instytut Pamięci Narodowej.

– To biogramy zarówno żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Wileńskiego Okręgu Armii Krajowej, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, jak i organizacji związanych z ruchem oporu Armii Krajowej – powiedział dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik delegatury IPN:

Znajdują się biogramy takich osób jak Danuty Siedzikówny „Inki”, Henryka Wieliczki „Lufy”, ale i osoby mniej znane jak m.in ojca Krzysztofa Klenczona

– powiedział naczelnik IPN..

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wojewódzkie obchody odbyły się w Miłomłynie. W południe w kościele pod wezwaniem św. Bartłomieja odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie goście i pododdziały wojskowe przeszły pod pomnik Danuty Siedzikówny „Inki”. Na placu przy Zaułku Nadleśnym przygotowano część oficjalną z okolicznościowymi przemówieniami, apelem pamięci i salwą honorową.

Uroczystości wojewódzkie odbyły się w Miłomłynie, gdyż tam niedawno odsłonięto pomnik Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki AK, który mając niespełna 18 lat oddała życie za Polskę, w obronie najważniejszych wartości dla każdego narodu. Poświęciła się, żebyśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju. „Inka” była związana z Miłomłynem, pracowała tam w nadleśnictwie

– powiedział Radiu Olsztyn wojewoda Artur Chojecki.

Ełczanie uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystość odbyła się przy kamienicy na ul. Wojska Polskiego 1. – W latach 1954 – 1956 mieściła się tu siedziba Urzędu Bezpieczeństwa – mówi Rafał Żytyniec z Muzeum Historycznego w Ełku.

To miejsce szczególne, ponieważ w tym budynku przetrzymywano wiele osób i bito. Są przekazy, które mówią, że wykonywano tu również wyroki śmierci.

Pod tablicą pamiątkową kwiaty złożyli przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, związków zawodowych oraz uczniowie.

Dzisiaj w wielu miastach na Warmii i Mazurach odbędą się  obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

PEŁNY PROGRAM – KLIKNIJ TUTAJ

Autor: M.Lewiński/A.Socha/M. Zbrożek
Redakcja: A.Socha

 

łk

Przeczytaj poprzedni wpis:
1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Sprawdź, co będzie się działo w Twoim mieście

Apele, biegi pamięci, wystawy i prelekcje - tak większość miast województwa warmińsko-mazurskiego będzie obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po raz pierwszy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych...

Zamknij
RadioOlsztynTV