Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wystawa uzbrojenia i nocne walki rycerskie w Grunwaldzie

Otwarcie wystawy europejskiego uzbrojenia z XVI-XVII wieku i turniej rycerski pomiędzy reprezentacjami Polski i Rosji były głównymi atrakcjami sobotniej Nocy Muzeów na polach Grunwaldu.

Jak powiedział dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej, nowa wystawa prezentuje repliki historycznych zbroi i broni. Są to zbroje płytowe pochodzące z wielu krajów Europy, w tym husarskie, kirasjerskie i arkebuzerskie. Uzupełnieniem kolekcji sztuki płatnerskiej są miecze, szable i inna broń biała oraz XVII-wieczne muszkiety.Wszystkie te eksponaty zostały wykonane w pracowni Siergieja Nurmatowa z Białorusi, który jest uważany za jednego z najlepszych współczesnych płatnerzy, zajmujących się odtwarzaniem historycznego uzbrojenia. Wykonanie każdej repliki odbywa się tradycyjnymi metodami i jest poprzedzone wnikliwymi studiami źródłowymi.W sobotę wieczorem pod Grunwaldem odbyła się również gala profesjonalnych walk rycerskich, podczas której zmierzyły się reprezentacje Polski i Rosji. Podczas walk na tego typu galach obowiązuje zasada „pełnego kontaktu”, co oznacza, że zawodnicy biją się bez rozchodzenia po trafieniu. Zwykle też mogą nie tylko zadawać ciosy mieczem, ale też używać technik zapaśniczych czy kopnięć, żeby uzyskać przewagę nad przeciwnikiem.

W ramach sobotniej Nocy Muzeów na Polach Grunwaldu tamtejsze muzeum można było zwiedzać z przewodnikiem. Po otwarciu wystawy uzbrojenia odbyły się gry rycerskie i plebejskie. Potem odbyła się gala walk, a po niej przemarsz z pochodniami oraz pokaz tańca z ogniem. Przed północą zwiedzający mogli wziąć udział we wspólnym ognisku.

Fot. Łukasz Węglewski

(PAP/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Grunwald, rycerz
Majówka z łukiem i koniem, czyli międzynarodowe zawody historycznego łucznictwa w Grunwaldzie

Zmagania turniejowe na międzynarodowych zawodach historycznego łucznictwa konnego rozpoczęły, na polach Grunwaldzkich, majówkę, która potrwa do najbliższej środy 3 maja. W niedzielę (30 kwietnia) rozegrano konkurencję...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV