Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wystawy, projekcje filmów i prezentacja sprzętu wojskowego. Orzysz obchodzi Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Na placu w centrum Orzysza stanęły Namioty Wyklętych. W mieście rozpoczęły się dwudniowe wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W namiotach można zapoznać się z historią polskiego podziemia niepodległościowego. Przybliżają ją wystawy, biogramy Żołnierzy Wyklętych i projekcje filmów dokumentalnych. Przy okazji można obejrzeć sprzęt wojskowy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

W piątek uroczystości przeniosą się do Ośrodka Szkolenia na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju Combat Alert w Drozdowie. Tam zostanie odsłonięty pomnik podporucznika Stanisława Grabowskiego ps „Wiarus”.

Podporucznik Grabowski był żołnierzem 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Walczył w bitwie pod Gajrowskimi. Został zastrzelony przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w 1952 roku.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

 

Autor: M. Zbrożek
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żołnierze wyklęci, żołnierze, Orzysz, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Wystawa i prelekcje w biurze poselskim. Jerzy Wilk zaprasza na lekcje historii

1 marca będziemy obchodzić  Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to  święto  upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Obchodzimy je od 1 marca 2011 roku, kiedy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV