Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Występy bębniarzy, bieg niepodległości i kąpiel morsów – w Dywitach hucznie świętowano 101. rocznicę odzyskania wolności

Fot. Kinga Grabowska

101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to powód do radości. W takim duchu kilkuset mieszkańców gminy Dywity świętowało nad jeziorem Dywickim.

Było wspólne śpiewanie hymnu, wystrzały z armaty, pokazy rekonstruktorskie, występy bębniarzy, animacje dla dzieci, bieg niepodległościowy i kąpiel w Jeziorze Dywickim z Morsami Dywity.

Chociaż pogoda dziś nie rozpieszcza, można było poczuć naprawdę gorącą atmosferę.

 Myślę, że to fajny sposób na spędzenie czasu i zrobienie czegoś dla siebie. Jesteśmy z tej gminy i trzeba to uczcić w swojej gminie.

00:00 / 00:00

A najlepiej to zrobić z uśmiechem – dodaje wójt gminy Dywity Daniel Zadworny.

Historia dojścia do niepodległości oczywiście jest okupiona cierpieniem. Natomiast sam fakt, czyli zdobycie niepodległości, jest jak najbardziej czymś radosnym. Powinniśmy świętować, cieszyć się i radować z tego, że mamy gdzie. Nasza gmina jest jednym z elementów naszej ojczyzny, więc mamy gdzie świętować, pokazać nasze barwy narodowe i cieszyć się, że jesteśmy Polakami.

00:00 / 00:00

Gminny Bieg Niepodległościowy w Dywitach odbył się już po raz szósty. Wystartowało w nim 680 osób.

To ważne święto. Przygotowywaliśmy się kilka miesięcy. Biegnę już kolejny raz.

– opowiadali biegacze.

00:00 / 00:00

Każdy z uczestników zabawy został wyposażony w biało-czerwoną chorągiewkę. Uczestnicy biegu wspólnie odśpiewali Hymn Polski, a po 2,5 kilometrowym dystansie czekała na nich kąpiel w jeziorze. W ten sposób grupa Morsy z Dywit rozpoczęła sezon zimowych kąpieli.

Zawsze się kąpiemy w Niepodległość. Towarzyszy nam przede wszystkim adrenalina i fajna grupa ludzi, którzy tu przychodzą. Super, warto spróbować. Nie jest za zimno. Morsujemy już od trzech tygodni

– przekonywali.

00:00 / 00:00

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV