Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych. Kto go otrzyma, ile wyniesie?


Sejm przyjął ustawę o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19. Zgodnie z prezydenckim projektem świadczenie mają otrzymać osoby, które utraciły pracę na skutek epidemii koronawirusa w Polsce.

Za ustawą w trzecim czytaniu głosowało 430 posłów, 15 było przeciw, a wstrzymało się 9. Dodatek solidarnościowy ma być świadczeniem przyznawanym maksymalnie na trzy miesiące od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. Jego wysokość ma wynosić 1400 zł miesięcznie. Przysługiwał będzie osobom, które były zatrudnione na podstawie umowy o pracę, i z którymi umowa ta została, po 15 marca 2020 r. rozwiązana albo uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta.

Warunkiem uzyskania prawa do dodatku solidarnościowego jest podleganie w 2020 r. ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez co najmniej 60 dni. Zgodnie z ustawą podniesiony ma zostać także zasiłek dla bezrobotnych. Ustawa zakłada podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych do 1200 zł w okresie pierwszych 90 dni posiadania praw do zasiłku. W okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku kwota ta wyniesie 942,30 zł. Podniesienie kwoty zasiłku planowane jest od 1 września 2020 roku.

Podwyższoną kwotę zasiłku otrzymają wszyscy bezrobotni, zarówno nowo rejestrujący się, jak też bezrobotni, którzy już pobierają zasiłek. Autorzy regulacji wskazywali, że łączna szacunkowa liczba osób, które nabędą prawo do dodatku solidarnościowego, wynosi ok. pół miliona osób, a koszt wypłaty dodatków solidarnościowych wynosi prawie półtora miliona złotych i w całości zostanie poniesiony w 2020 roku z budżetu państwa.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

Autor: D. Grzymska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jest nowa umowa na dostawę energii cieplnej w Elblągu

Spór o zapewnienie Elblągowi energii cieplnej na najbliższe lata zażegnany. Podczas zwołanej na dziś nadzwyczajnej sesji Rady Miasta prezydent Witold Wróblewski rekomendował radnym porozumienie wynegocjowane przez...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV