Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wzgórze katedralne we Fromborku doczeka się gruntownej renowacji

Fot. www.muzeum.frombork.pl

Ponad 21 milionów złotych ma kosztować konserwacja i odrestaurowanie XIV-wiecznego zespołu obronnego i katedralnego we Fromborku. Podpisano umowę z wykonawcą prac, które potrwają do końca 2020 roku.

Umożliwią one m.in. udostępnienie zwiedzającym fromborskiego skarbca. Rozpoczynający się remont katedry jest największy od 1835 roku, kiedy prowadzono prace na całym wzgórzu.

Teraz remontowi i konserwacji poddane zostanie całe prezbiterium świątyni. Później dwie zakrystie, a następnie na zewnątrz elewacje, witraże i dziedziniec wzgórza wraz z wjazdem

– powiedział Radiu Olsztyn ks. dr Jacek Wojtkowski, proboszcz parafii.

Do użytku turystów oddany zostanie również skarbiec. Zachowały się w nim pozostałości średniowiecznych dekoracji malarskich i zabytkowe szafy wnękowe, na których widoczne są przedwojenne napisy kredą, informujące o rodzajach przechowywanych tu przedmiotów. Po zakończeniu prac konserwatorskich turyści będą mogli również zwiedzać poddasze katedry, gdzie zostanie wykonane dodatkowe oświetlenie. Natomiast Pałac Ferbera, czyli główny budynek Muzeum Mikołaja Kopernika, zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez montaż windy i budowę podjazdów.

Wzgórze katedralne we Fromborku to jeden z czołowych zabytków w kraju. Jest w końcu pomnikiem historii. Dlatego też stanowi ogromne wyzwanie konserwatorskie

– podkreślał w rozmowie z Radiem Olsztyn abp. Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Łącznie prace będą kosztowały ponad 21 milionów złotych. 18 milionów to dofinansowanie ze środków UE. Decyzję o wsparciu tego przedsięwzięcia podjął w zeszłym roku minister kultury i dziedzictwa narodowego. Brakująca kwota to oczywiście wkład własny. Tu z pomocą przyszli wierni.

W ostatnią niedzielę lipca w kościołach archidiecezji składali ofiary na wsparcie tych prac

– dodał abp. Górzyński.

W tym samym rozdaniu o pozyskanie dotacji starali się m.in. zarządcy malborskiego zamku.

Oni nie dostali tych pieniędzy. Natomiast wniosek z Fromborka został bardzo dobrze oceniony

– mówił Dariusz Barton, wojewódzki konserwator zabytków.

Przygotowaniem wniosku zajmowała się m.in. Dorota Łosko z Centrum Doradztwa Europejskiego i Finansowego.

Najbardziej wyróżniająca była chyba skala tego, co chcemy zrobić tu na wzgórzu katedralnym

– zaznaczyła Dorota Łosko.

Przedsiębiorca Jerzy Skorłutowski, którego firma wykona prace konserwatorskie podkreślał w rozmowie z Radiem Olsztyn, że nie boi się tego przedsięwzięcia.

Podobne prace wykonywaliśmy niedawno na zamku w Lidzbarku Warmińskim.

W uroczystym podpisaniu umowy uczestniczył też wojewoda Artur Chojecki.

Frombork to nasze wspólne, narodowe dziedzictwo. Stąd nasza odpowiedzialność za utrzymanie wzgórza

– przyznał wojewoda.

Kiedy konstruowały się negocjacje między zarządem województwa a rządem to wzgórze katedralne było przez nas zawsze wskazywane

– dodał marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Pierwszy kościół katedralny we Fromborku, zapewne drewniany p.w. Najświętszej Maryi Panny został zbudowany za biskupa Fleminga, który przeniósł tu katedrę z Braniewa kiedy w 1261 roku spłonęła razem z miastem po powstaniu pruskim. Akt przeniesienia katedry został dokonany w 1288 roku. Obecnie istniejącą katedrę zaczęto budować w 1329 roku, na fundamentach pierwszej świątyni, w miejscu bezpiecznym, warownym, na malowniczej skarpie. Prace zakończono w 1388 roku. To w tej świątyni modlili się m.in. najznamienitszy mieszkaniec Warmii Mikołaj Kopernik, sekretarz Króla Zygmunta biskup Marcin Kromer, kardynał Stanisław Hozjusz i poeta biskup Ignacy Krasicki.

 

Autor: M.Lewiński/PAP
Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Frombork, renowacja
Zabytkowe mury obronne w Pasłęku doczekają się remontu

135 tysięcy złotych z budżetu wojewody i wojewódzkiego konserwatora zabytków dostanie Pasłęk na najpilniejszy remont zabytkowych murów obronnych - potwierdził wicewojewoda warmińsko - mazurski Sławomir Sadowski....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV