Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wzrasta poziom wód na Żuławach. Na Wyspie Nowakowskiej rzeka Elbląg zbliża się do poziomu alarmowego

Żuławy Elbląskie. Fot. M. Stankiewicz

Silny wiatr przyniósł zgodnie z prognozami meteorologów znacznie podwyższenie wód na Żuławach. Na Wyspie Nowakowskiej rzeka Elbląg zbliża się do poziomu alarmowego. Do jego osiągnięcia brakuje ponad 20 centymetrów.

W pozostałych punktach pomiarowych na Nogacie i rzece Elbląg przekroczone są stany ostrzegawcze.  Największe zagrożenie jest obecnie na Wyspie Nowakowskiej. Jak zawsze przy takiej dużej cofce pojawiają się tam pierwsze podtopienia. Ale mieszkańcy są do tego przyzwyczajeni i przygotowani.

00:00 / 00:00

Pracownicy gminy Elbląg i strażacy ochotnicy monitorują sytuację w newralgicznych miejscach. Na razie nie trzeba wzywać pomocy, ale w odwodzie jest Państwowa Straż Pożarna. W samym Elblągu stan rzeki też powoli zbliża się do poziomu ostrzegawczego. Do 610 centrów brakuje około 13 centymetrów.

Dodajmy, że Żuławy Elbląskie z ich depresyjnymi terenami są cały rok narażone na powodzie. Ryzyko zwiększa silny sztorm na Bałtyku i wiatr, który powoduje cofkę czyli wpychanie morskich wód do Zalewu Wiślanego i w głąb lądu.

Silny wiatr i ostrzeżenie obowiązuje do północy. Wszystko wskazuje na to, że taka sytuacja potrwa aż do piątku.

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, Żuławy, cofka, elbląski grudzień, Wyspa Nowakowska
Niebezpiecznie wieje nad regionem. Służby walczą ze skutkami wichury

W województwie warmińsko-mazurskim energetycy walczą ze skutkami silnego wiatru, który pozrywał linie energetyczne. W kilku miejscowościach lokalizacja i usuwanie awarii może  potrwać do godziny 9:00. Udało...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV