Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wzrosła płaca minimalna. Zobacz jak zmienią się składki i opłaty

Najniższa płaca krajowa od 1 stycznia 2017 roku wynosi 2 tysiące złotych brutto. Dla pracownika zatrudnionego na umowę o pracę oznacza to większe wynagrodzenie, ale dla pracodawców wyższe koszty.

Na zmianach skorzysta około 1,3 mln pracowników, dla których wzrost płacy minimalnej wyniesie 150 zł brutto miesięcznie. Dla pracodawcy będzie oznaczało to koszt wyższy o około 80 zł miesięcznie ponad to co więcej zapłaci pracownikowi.

Wzrosła też płaca minimalna dla pracowników, którzy dopiero zaczynają prace (dla pracowników w pierwszym roku pracy). Zgodnie z przepisami dla tych pracowników płaca minimalna to obecnie 80 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia. Jeśli do tej pory młody pracownik zarobił 1460 zł, to od pierwszego stycznia na jego konto wpłynie 1600 zł.

Podwyżka płacy minimalnej ma też znaczenie dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swój biznes. Początkujący przedsiębiorcy przez pierwsze 2 lata mogą płacić obniżone składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Wysokość tych składek jest ustalana na bazie płacy minimalnej. Zatem wyższa płaca oznacza podwyżkę składek dla osób zakładających biznes. Teraz płacą oni składki w wysokości około 465 zł miesięcznie, od stycznia opłaty wzrosną o 14 zł.

Z płacą minimalną powiązane są też inne świadczenia np. dodatek za pracę w porze nocnej. Dodatek ten jest obliczany poprzez podzielenie ilości czasu pracy, który wypada w danym miesiącu przez minimalne wynagrodzenie.

Wzrost płacy minimalnej oznacza także wzrost wielu innych świadczeń, a wśród nich m.in. świadczenia chorobowego, wynagrodzenia wolnego od potrąceń, czy limitu maksymalnej kwoty odprawy jaką może uzyskać pracownik, który jest zwalniany w ramach zwolnień grupowych.

Wynagrodzenie minimalne w Polsce rośnie nieprzerwanie od 2000 r., z wyjątkiem 2002 r., kiedy to zostało utrzymane na niezmienionym poziomie.

(ls)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, pracownik, ZUS, minimalne, wynagrodzenie, składki, pln
Radni uchwalili budżet powiatu olsztyńskiego na 2017 rok

Rekordowo wysoki, bo sięgający 135,5 miliona złotych - taki budżet na 2017 rok uchwaliła Rada Powiatu w Olsztynie. Większość zaplanowanych wydatków pójdzie na inwestycje drogowe, szpitale...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV