Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wzrosło bezrobocie, ale spadła przestępczość

Sesja Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Fot. archiwum RO

Bezrobocie i bezpieczeństwo na Warmii i Mazurach zdominowały sesję sejmiku wojewódzkiego.

Na koniec 2013 roku stopa bezrobocia na Warmii i Mazurach wyniosła 21,7% . Radni sejmiku wysłuchali najświeższego raportu o stanie bezrobocia w regionie. Danymi zaniepokojony był klubu radnych PiS. Marszałek województwa przyznał, że bezrobocie w regionie minimalnie wzrosło, ale jak podkreślał Jacek Protas wszystkim zależy na rozwoju przedsiębiorczości. Właśnie na ten cel zarząd województwa chce przeznaczyć pieniądze z nowej unijnej perspektywy budżetowej. Radna PSL Jolanta Szulc zwróciła uwagę, że wiele osób w poszukiwaniu pracy wyjechało z Warmii i Mazur, a mimo to osoby te wciąż widnieją w statystykach jako bezrobotne.
Radni zwracali też uwagę, że duża grupa osób działa w tzw. szarej strefie. Według raportu, liczba bezrobotnych w 2013 roku wzrosła o 3 tysiące osób. Stale bez pracy pozostaje 115 tysięcy mieszkańców Warmii i Mazur.

W porównaniu z 2012 rokiem w ubiegłym roku znacząco spadła natomiast liczba przestępstw popełnionych na Warmii i Mazurach. Najświeższe dane przedstawił komendant wojewódzki policji nadinspektor Józef Gdański. Dokument o stanie bezpieczeństwa liczy 200 stron, a jego najobszerniejszą część zajmują policyjne dane – podkreślał nadinspektor Gdański.
Raport został pozytywnie przyjęty przez komisję samorządu terytorialnego i bezpieczeństwa publicznego. Jej przewodniczący radny SLD Wiesław Pietrzak zwrócił jednak uwagę na to, że za dobrymi wynikami idzie zmniejszenie ilości etatów, co nie jest pozytywnym zjawiskiem. W 2013 roku na Warmii i Mazurach odnotowano 13 tysięcy 800 przestępstw. W regionie było 18 zabójstw, 153 osoby zginęły w wypadkach drogowych, a 72 utonęły – z czego około 20 ofiar było pod wpływem alkoholu.

Komisja samorządu terytorialnego i bezpieczeństwa publicznego przy realizowaniu nowych inwestycji zaleciła oddzielenie ruchu pieszo-rowerowego od samochodowego oraz opowiedziała się za usunięciem drzew ze skrajni dróg. Radni argumentowali, że ponad 50 śmiertelnych wypadków na drogach było spowodowanych uderzeniem pojazdu w drzewo. Raport wskazał, że służbą, która najlepiej wywiązuje się ze swoich zadań jest Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z siedzibą w Giżycku.

Posłuchaj relacji Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przestępczość, sejmik województwa
Gorąca sesja sejmiku ws. pomnika sowieckiego generała

Sprawa planowanej likwidacji pomnika sowieckiego generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie zdominowała sesję sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości chciał, aby Sejmik przegłosował stanowisko w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV