Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wzrosło zagrożenie powodziowe na Żuławach

Cofka za Zalewie Wiślanym. Fot. Jacek Szulecki

Z powodu coraz silniejszego wiatru, tym razem zachodniego, znowu wzrasta zagrożenie powodziowe na Żuławach Elbląskich.

Podobnie jak przed tygodniem wiatr spiętrza wodę. Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie na Nogacie w Dolnej Kępie i na rzece Elbląg w Nowakowie. Ich poziom jest coraz bliższy stanu ostrzegawczego, który wynosi 590 centymetrów. Od północy woda przybrała 20 centymetrów i jej poziom wciąż się podnosi.

W samym Elblągu rzeka jest jeszcze w strefie stanów średnich, ale tu też co godzinę jej poziom jest wyższy. Jak tłumaczy Stanisław Sołowiej z elbląskiego starostwa, alert powodziowy wciąż trwa. Zapewnia, że służby są gotowe ewentualnej akcji. Najbardziej zagrożone cofką są miejscowości nad Zalewem Wiślanym i te u ujścia Nogatu. Potem woda przeniesie się w głąb lądu w kierunku jeziora Druzno.

00:00 / 00:00

 

Średni poziom jeziora Druzno wynosi teraz 5 metrów 45 centymetrów. Do poziomu ostrzegawczego brakuje 25 centymetrów. Według meteorologów wiatr ma się wzmagać. W sobotę i w niedzielę nad powiatem elbląskim może osiągnąć prędkość powyżej 75 km/h. (mstan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Nowakowo, Zalew Wiślany, Drużno, cofka, Żuławy Elbląskie
Maleje zagrożenie powodziowe na Żuławach Elbląskich

Jeszcze tylko w Batorowie na Wyspie Nowakowskiej rzeka Elbląg utrzymuje się w stanie wysokim. Podobnie jest na jeziorze Druzno, którego poziom jest powyżej punktów ostrzegawczych. Na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV