Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Z białą płachtą na wiatraki

happening antywiatrakowy Jacka Adamasa

Około stumetrowa, biała płachta została rozwinięta przed warmińsko – mazurskim Urzędem Marszałkowskim w Olsztynie przez przeciwników stawiania elektrowni wiatrowych w regionie.

Jak powiedział naszemu reporterowi Jacek Adamas ze Stowarzyszenia „Kochajmy Warmię” ma to pokazać skalę tych konstrukcji, które jego zdaniem – z ekologią mają niewiele wspólnego:  – 100 metrów to średnica śmigła największych wiatraków budowanych w Polsce, to skrzydło jest umieszczone 100 metrów nad ziemią, czyli cała budowla ma 210 metrów.

00:00 / 00:00

Zaskoczony protestem był Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Jacek Protas, który podkreślał, że Warmia i Mazury jest liderem w dziedzinie uporządkowania sytuacji farm wiatrowych: – Przygotowaliśmy na najbliższy konwent marszałków moratorium na stawianie dużych farm wiatrowych, stąd moje zdziwienie, że odbiorcami tych protestów jest cały czas samorząd województwa.

00:00 / 00:00

Jacek Protas podczas dzisiejszej sesji Sejmiku przyznał również, że Zarząd Województwa wielokrotnie spierał się z wójtami, którzy często na własną rękę godzili się na stawianie wiatraków na terenie swoich gmin. (mswin/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wiatraki, protest
Konieczna regulacja ws. wiatraków

Zarząd Warmii i Mazur chce ustawowego uregulowania kwestii wiatraków. W tej chwili o budowie elektrowni wiatrowych na terenie gminy decydują burmistrzowie i wójtowie. W praktyce samorządy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV