Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Z gniazd na Warmii i Mazurach odlecą ostatnie bociany

To zwiastun kończącego się lata. W najbliższych dniach z gniazd na Warmii i Mazurach odlecą ostatnie bociany. Te, które zostaną na zimę, jesienią trafią do specjalistycznych ośrodków, które pomogą im przetrwać mrozy.

Zdecydowana większość warmińsko-mazurskich bocianów już odleciała. Zostały jeszcze te, które późno się wylęgły. Ornitolodzy przewidują, że i tych nie zobaczymy już po najbliższej niedzieli czyli po 24 sierpnia.

W lipcu na Warmii i Mazurach odbyła się akcja światowego liczenia bocianów (przeprowadza się ją co 10 lat). Wyniki nadesłanych ankiet wskazują, że w niektórych gminach warmińsko-mazurskiego znacznie spadła liczba zasiedlonych bocianich gniazd.

Ostatni światowy spis bocianów z 2004-go roku wykazał, że w Polsce jest 52,5 tysiąca bocianich gniazd czyli 20 procent światowej populacji. Najwięcej bocianów w Polsce gniazduje na Warmii i Mazurach – ponad 10 tysięcy par. Bociany z naszego regionu zimują w krajach środkowej i wschodniej Afryki. (Karp/as)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pendolino będzie jeździł po torach Warmii i Mazur

Jego przystankiem na trasie z Gdyni do Warszawy będzie Iława. Przypomnijmy, pociąg rozwija prędkość ponad 200 km/h, a na polskich torach pojawi się pod koniec roku....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV