Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wodę z olsztyńskich kranów nadal trzeba gotować

W pobranych w weekend próbkach wody nie wykryto bakterii coli

Najwcześniej od czwartku w Olsztynie można będzie pić wodę z kranu bez przegotowania.

Woda w olsztyńskiej sieci wodociągowej wydaje się już być czysta, jednak Sanepid wciąż zaleca picie wody z kranu dopiero po przegotowaniu.

Laboratorium olsztyńskich wodociągów przebadało kolejne próbki wody ze Stacji Uzdatniania Kortowo i nie stwierdzono zanieczyszczenia.

Trzeci raz wyniki są dobre – brak bakterii stwierdzono również w poniedziałek.

 

Anita Chudzińska z olsztyńskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji informuje, że odwołanie stanu alarmowego nastąpi dopiero po otrzymaniu ostatecznych wyników badań prowadzonych przez Sanepid.

00:00 / 00:00

Anita Chudzińska dodaje, że wciąż będzie trwał monitoring jakości wody w sieci. Planowane jest także ostatnie płukanie jednego z jej fragmentów.

00:00 / 00:00

Źródłem skażenia olsztyńskiej wody były bakterie coli, które pojawiły się na terenie stacji uzdatniania wody Kortowo. Przyczyną była wadliwa konstrukcja jednego z wywietrzników. Usterka została już usunięta, ale stacja wciąż jest odłączona od sieci. Jej włączenie nastąpi dopiero po ostatecznych wynikach badań prowadzonych przez Sanepid, czyli najwcześniej w czwartek.

 

(apiedz/bsc/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w woda, wodociągi
Badanie próbek w laboratorium Sanepidu, fot. archiwum RO
Olsztyńska woda już bez bakterii

W olsztyńskiej sieci wodociągowej nie ma już bakterii z grupy coli. Laboratorium Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji pobrało 49 próbek wody i nie stwierdzono w nich obecności...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV