Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Z palmami jadą rowerami do Łysych

Palmy wielkanocne wykonane przez wiernych z miejscowości Ostrowite. Fot. Łukasz Węglewski

Klub Turystyki Rowerowej przy PTTK w Olsztynie zorganizował niezwykłą wycieczkę rowerową pod hasłem „Z Palmą na rowerze”.

Rowerzyści wraz ze swoimi jednośladami najpierw przejadą autami lub autokarami do Myszyńca na Kurpiach.Stamtąd 40-kilometrowym szlakiem rowerowym wyruszą do miejscowości Łyse, gdzie będą uczestniczyli w festynie z okazji Niedzieli Palmowej. Tam będzie można zobaczyć drewniane chałupy kurpiowskie i zwiedzić XIX-wieczny drewniany kościół parafialny z malowidłami i kolekcją palm kurpiowskich.

Podczas jarmarku będzie można spróbować regionalnych potraw,  a także obejrzeć przegląd pieśni i tańca zespołów regionalnych.

Niedziela Palmowa we wsi Łyse w Kurpiowskiej Puszczy Zielonej jest jedną z największych atrakcji folklorystycznych na Mazowszu.

Tradycja święcenia własnoręcznie wykonanych palm sięga XVII w. Na Kurpiach, wielkanocnej palmie przypisywano magiczną moc. Zatknięta za świętym obrazem miała chronić gospodarstwo przed nieszczęściami i zapewnić dobre zdrowie domownikom. Pierwszy konkurs na najpiękniejszą palmę kurpiowską odbył się w 1969 r. Od tego czasu odbyło się już 37 konkursów.  (gaj/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rower
Przybywa ścieżek rowerowych w Olsztynie

W ubiegłym roku powstało w Olsztynie około 9 kilometrów ścieżek rowerowych, w przyszłych latach będzie jeszcze więcej. Prezydent Piotr Grzymowicz i oficer rowerowy Urzędu Miasta -...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV