Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Z pomnika orła w Iławie zniknie stalinowska tablica. To efekt ustawy dekomunizacyjnej

Fot.Archiwum Infoiława.pl

Postawiony w latach 20-tych ubiegłego wieku pomnik, kolejny raz zmieni swoje przeznaczenie. Na razie nie wiadomo jednak na jakie.

Z pomnika orła na stadionie miejskim w Iławie zniknie stalinowska tablica z 1948 roku. Odwołuje się ona do daty 22 lipca 1944 r. symbolizującej ogłoszenie odezwy Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, podpisanej przez Stalina w Moskwie 20 lipca 1944 r. Jej treść to: „Zjednoczonej młodzieży polskiej na chwałę, społeczeństwo powiatu suskiego w IV rocznicę Odrodzenia Polski. Iława, dnia 22 lipca 1948 roku”.

Tablica ma zniknąć do końca marca. Ale sam pomnik nie jest zagrożony likwidacją, bo – jak mówi burmistrz Adam Żyliński – nie zawiera żadnych elementów nazistowskich i na stałe wrósł w miejski krajobraz. Niektórzy mieszkańcy chcą, by w miejsce usuwanej tablicy zamontować taką, która upamiętniałaby 100-lecie polskiej niepodległości.

Usunięcie starej tablicy to efekt ustawy dekomunizacyjnej , która nakazuje usuwanie z przestrzeni publicznej pomników upamiętniających komunizm lub inny ustrój totalitarny.

Jak przypomina burmistrz, pomnik , odsłonięty w latach 20-tych ubiegłego wieku upamiętnia I Wojnę Światową i ofiarę, jaką w jej wyniku ponieśli mieszkańcy ówczesnej Iławy: Niemcy, ale też Polacy z zaboru pruskiego, wcieleni do Wehrmachtu.

Pomnik nie ma nic wspólnego z nazizmem, a my mamy obowiązek go chronić . Być może obdarzymy ten teren tablicami informacyjnymi, by pokazać historię tego pomnika. Sądzę, że byłoby to interesujące zarówno z punktu widzenia przyjezdnych, jak i mieszkańców. Jest też pomysł, zgłoszony przez najstarszych mieszkańców Iławy, by tablicę zamienić na inną, prostą, nawiązującą do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Bardzo podoba mi się ten pomysł i będę go rekomendował Radzie Miejskiej w Iławie

– zapowiada burmistrz.

Źródło: www.infoiława.pl
Autorka: J.Golon

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w tablica, Iława, stadion, Adam Żyliński, dekomunizacja
Komornik zlicytuje ruiny zamku gotyckiego w Szymbarku

Prawie 1,5 miliona złotych – taka jest cena wywoławcza ruin zamku w Szymbarku koło Iławy. Na początku marca zabytek zlicytuje go komornik. Mimo, że ruiny zamku...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV