Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
IMIENINY: Emila, Neleny, Romy
EUR: 4.2812 CHF: 3.6385
USD: 3.6252 GBP: 4.8814
Logowanie
 

„Z samego nieba ide k’wam”, czyli teatr w starej stodole

Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury Anima. Fot. facebook.pl

We wsi Chochół koło Świętajna w  mazurskiej stodole przemianowanej na teatr wystawiany jest od wtorku spektakl pod tytułem „Z samego nieba ide k’wam” w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego. Spektakl,wspaniale przyjęty przez widzów w ubiegłym roku, przybliża unikalną atmosferę czasu Jutrzni na Gody, czyli teatru misteryjnego  wystawianego na Mazurach od XVI do połowy XX w.

Główną wartością i siłą jutrzni była muzyka, śpiewy kancjonałowe, psalmy w archaicznym brzmieniu języka polskiego doby renesansu – mówi autor scenariusza Robert Wasilewski:

Tłumaczenia wprost z „Psałterza Dawidowego” Jana Kochanowskiego rozbrzmiewały w ewangelickich kościołach. (…) Jest to ślad Polaków, którzy w wieku XIV-XV pojawili się na tej ziemi.

Osią spektaklu jest wydarzenie opisane w połowie XIX w przez podróżnika Maxa Rosenheyna o tajemniczym upadku Anioła – granego przez małego chłopca – który upadł podczas spuszczania z sufitu w trakcie „Jutrzni”.

W naszym spektaklu ten anioł znika, my go szukamy. Symbolicznie i metaforycznie zaglądamy wgłąb siebie.

Spektakl  „Z samego nieba ide k’wam” jest wystawiany codziennie do czwartku o godzinie 21.00. Organizatorem spektaklu jest stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury Anima.

Autor: A. Kulik

Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Świętajno, spektakl, Chochol, "Z samego nieba ide k'wam"
Z okazji Dnia Teatru Publicznego ruszyła akcja „bilet do teatru za 500 groszy”

Niemal 100 instytucji kulturalnych w 37 miastach Polski - w tym w Olsztynie i Elblągu - sprzedaje wejściówki na przedstawienia za jedynie 5 złotych. Spektakle będą...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV