Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Z Szyman do Francji jeszcze w tym roku?

Budowa lotniska Olsztyn-Mazury w Szymanach. Fot. Port Lotniczy

Zarządzająca lotniskiem regionalnym w Szymanach koło Szczytna spółka samorządowa Warmia-Mazury chce je uruchomić jeszcze w tym roku. Mowa jest m.in. o lotach czarterowych z Francji.

Obecnie kończy się budowa portu lotniczego w Szymanach koło Szczytna. Prace budowlane i oddanie do użytku kolejnych części infrastruktury lotniska mają się zakończyć jesienią. Wówczas lotnisko będzie poddane procedurom certyfikacyjnym prowadzonym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. To umożliwi otwarcie portu i uruchomienie lotów.

Wcześniej spółka zapowiadała, że pierwsze loty będą możliwe wiosną 2016 roku, po tym jak przewoźnicy po analizach potrzeb dotyczących ruchu pasażerskiego układają nowe rozkłady lotów. Teraz zarządzający lotniskiem zapowiadają uruchomienie lotów jeszcze pod koniec tego roku.

Chodzi o loty czarterowe z Lille we Francji, gdzie mieszka 8 procentowa Polonia. Francuska Polonia chce przylatywać na Dolny Śląsk i na Mazury. Uruchomienie przelotów z Francji wyłącznie do Szyman byłoby trudne, ale wydłużenie trasy z Wrocławia do Szyman jest realne – powiedział PAP dyrektor handlowy spółki Warmia-Mazury Krzysztof Pawłowski.

Wcześniej spółka podawała, że kierunki lotów samolotów rejsowych z portu regionalnego w Szymanach to Oslo, Londyn i Zagłębie Ruhry. W pierwszych latach z lotniska ma skorzystać od 100 tysięcy do 200 tysięcy pasażerów rocznie – ocenia spółka zarządzająca portem.

Regionalny port Olsztyn-Mazury powstaje w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Inwestycja musi być rozliczona w tym roku, by nie przepadła unijna dotacja. Koszt szacowany jest na 205 milionów złotych. Unijne dofinansowanie ma wynieść 76 procent.

(pap/karp/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lotnisko, Szymany
Modernizacja wieży lotów w Szymanach

Starą wieżę kontroli lotów w Szymanach koło Szczytna czeka modernizacja. Spółka realizująca budowę lotniska ogłosiła przetarg na adaptację pomieszczeń wieży kontroli ruchu lotniczego dla służb nawigacyjnych....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV