Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
IMIENINY: Amandy, Jana, Juliana
EUR: 4.3022 CHF: 3.6956
USD: 3.6686 GBP: 4.9061
Logowanie
 

Za nami premiera filmu „Objawienia Gietrzwałdzkie”. Autorka jest dziennikarką TVP 3

Twórców filmu zainspirował archiwalny film, z września 1977 roku, z uroczystości 100-lecia objawień. Autorką „Objawień Gietrzwałdzkich” jest Joanna Warecha z olsztyńskiej TVP3.

Dokument opowiada historię objawień i przybliża życie codzienne Warmiaków w 1877 roku. Pojawiają się w nim także archiwalne nagrania, które pokazują m.in. wizytę kardynała Karola Wojtyły i prymasa Stefana Wyszyńskiego w Gietrzwałdzie.

Joanna Warecha ma nadzieję, że film, który po raz pierwszy pokazano w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie pomoże na nowo odkryć  niezwykłe  miejsce, jakim jest Gierzwałd. Historia objawień ściśle się splata z niezwykle skomplikowanymi dziejami Warmii, które ciągle na nowo trzeba odkrywać. Fatima, Lourdes i La Salette – to jedne z niewielu miejsc na świecie, w których objawiła się Matka Boża. Wciąż mało osób wie, że Maryja objawiła się także w Polsce, w małej wsi pod Olsztynem.

00:00 / 00:00

Przybliżenie Gietrzwałdu Polakom było głównym celem naszej produkcji – powiedział Igor Gumiński, dyrektor TVP3 Olsztyn.

00:00 / 00:00

W minioną niedzielę w Gietrzwałdzie odbyły się uroczystości 140-lecia objawień Matki Bożej i 50. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Joanną Warechą

 

Autor: MLewinski
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, Gietrzwałd
Joanna Warecha: Mam nadzieję, że film „Objawienia gietrzwałdzkie” pomoże na nowo odkryć to niezwykłe i piękne miejsce

Fatima, Lourdes i La Salette - to jedne z niewielu miejsc na świecie, w których objawiła się Matka Boża. Wciąż mało osób wie, że Maryja objawiła...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV