Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Za poszukiwanie skarbów bez zezwolenia od nowego roku będzie groziło więzienie

By poszukiwać skarby, trzeba uzyskać zezwolenie

Od nowego roku nieuczciwi poszukiwacze skarbów mogą spędzić za kratkami nawet 2 lata. Przewiduje to znowelizowana we wrześniu ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Główną intencją ustawodawcy było zwiększenie ochrony grobów żołnierzy, miejsc kultów i pamięci oraz stanowisk archeologicznych przed hienami i dewastatorami.

Świadomie wchodzą na kurhany, rozkopują i sprzedają znalezione przedmioty na aukcjach – potwierdza Mariusz Kozakiewicz, członek stowarzyszenia Grupa Historyczna Guttstadt w Dobrym Mieście.

Jak w każdym środowisku są czarne owce, które podgryzają gałąź, na której wszyscy siedzimy. Jest to nasze dziedzictwo kulturowe, o które trzeba dbać. Teraz zmieniło się prawo i może patologie wyeliminuje

– ma nadzieję Mariusz Kozakiewicz.

Również archeolog dr Jarosław Sobieraj  potwierdza, że są zbieracze niszczący stanowiska archeologiczne. Były dwie sprawy sądowe, jedna zakończyła się już wyrokiem. Jednak zdaniem archeologa zaostrzenie prawa niewiele zmieni.

Zbieracze stanowią różnorodną grupę, jedni niszczą  a drudzy pomagają. Ciężko będzie tych niszczycieli wyeliminować za pomocą przepisów prawa

– mówi dr Sobieraj.

Z kolei prezes Grupy Historycznej Guttstadt Paweł Michalski obawia się, że zaostrzenie prawa spowoduje, że nieuczciwi zbieracze zaczną masowo zapisywać się do stowarzyszeń, by uzyskać zezwolenie. Dlatego zapowiada ograniczenie przyjmowania nowych członków..

Bartłomiej Skrago rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie  widzi pozytywny oddźwięk na zapowiedź zaostrzenia przepisów.

Wzrosła liczba poszukiwaczy zgłaszających się po zezwolenia, w tym roku wydaliśmy około 60 zezwoleń, to wyraźny wzrost

– ocenia.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej.

00:00 / 00:00

Autorka: D.Grzymska
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w archeologia
Archeologiczne odkrycie sprzed 3,5 tys. lat wywróci do góry nogami całą historię Warmii i Mazur?

Przełomowe odkrycie archeologów z Warmii i Mazur. Zdaniem naukowców, znaleziska z okolic Dobrego Miasta znajdą się w przyszłości w światowych leksykonach i encyklopediach archeologicznych. Artefakty wykopane...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV