Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Za rok w olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym powstanie Centrum Urazowe. Będzie to jeden z dwunastu ośrodków w kraju

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie

W Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie powstaje właśnie Centrum Urazowe dla Dzieci. Jego zadaniem będzie natychmiastowa i wysokospecjalistyczna pomoc w ratowaniu życia i zdrowia pacjentów, którzy ulegli groźnym wypadkom i innym nieszczęśliwym zdarzeniom.

Rocznie do olsztyńskiej placówki trafia ponad pięć tysięcy dzieci z urazami, stąd decyzja o powstaniu takiego centrum – mówi dyrektor szpitala Krystyna Piskorz-Ogórek.

00:00 / 00:00

Część budowlana projektu to m.in. dobudowanie dwóch sal operacyjnych, sali wybudzeniowej, gabinetów diagnostycznych i pomieszczeń dla zespołu wczesnej interwencji oraz zespołu urazowego. Zakupiona będzie także aparatura medyczna. Część sprzętu już kupiono (m.in. stanowiska intensywnej terapii, łóżka anestezjologiczne aparatura do monitorowania czynności życiowych, ortopedyczny sprzęt operacyjny, sterylizator gazowy, nowoczesny cyfrowy aparat RTG i aparat USG z dopplerem). Dodatkowo do końca września 2019 roku szpital wzbogaci się o dwa stanowiska do znieczulania, dwa stanowiska wybudzeniowe, defibrylatory, artroskop z optyką, dwa stoły operacyjne oraz sprzęt do endoskopii.

Na prezentację projektu Centrum Urazowego dla Dzieci przyjechał m.in. wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, który podpisał także z placówką umowę na doposażenie w sprzęt ratujący życie. Omówiono stan zaawansowanie prac i znaczenie tej inwestycji dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców regionu.

To nie jest tak, że każdy szpital w kraju chętnie sięga po środki unijne. Potrzebny jest ogrom determinacji, który w tym szpitalu widać. Widać również zmiany, które już zostały wprowadzone, choćby nową część szpitala

– zaznaczył Sławomir Gadomski i dodał: – Wszystkim Państwu gratuluję. Zalecam na przyszłość tyle samo determinacji, chęci i sił do podejmowania kolejnych wyzwań.

00:00 / 00:00

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie został zakwalifikowany przez Ministra Zdrowia do utworzenia Centrum Urazowego dla Dzieci jako jeden z dwunastu ośrodków w kraju. Łączna wartość projektu to około 11 mln zł, z czego prawie 9,5 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, będącego w dyspozycji Ministra Zdrowia. Centrum ma być gotowe za rok.

Fot. wssd.olsztyn.pl

Fot. wssd.olsztyn.pl

 

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szpital dziecięcy, dofinansowanie, Krystyna Piskorz-Ogórek, ministerstwo zdrowia, Centrum Urazowe dla Dzieci
Trzy szpitale z Warmii i Mazur dofinansowane przez Ministerstwo Zdrowia

Po kilkaset tysięcy złotych otrzymały szpitale w Olsztynie, Giżycku i Działdowie na doposażenie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Pieniądze pochodzą z Ministerstwa Zdrowia, które rozdziela unijne środki. Do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV