Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zabezpieczanie Żuław przed podtopieniami

W Kępniewie w gminie Markusy na Żuławach oddano do użytku nowoczesną stację pomp. Fot. Wrota Warmii i Mazur

W Kępniewie w gminie Markusy na Żuławach oddano do użytku nowoczesną stację pomp.

Zastąpiła ona urządzenia melioracyjne sprzed 1945 roku. Cała inwestycja kosztowała ponad 3,5 miliona złotych. W jej skład weszły także m.in. budowa przepustu pod korytem rzeki Balewki i transformatorowni oraz wykonanie dojazdu do stacji pomp. Prace trwały 2 lata.

Jest to jedna z prawie 30 inwestycji w pierwszym etapie kompleksowego zabezpieczenia Żuław realizowanego do 2015 roku – mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego:

00:00 / 00:00

Są to miasto Elbląg, Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu i Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Żuławy Elbląskie korzystają także z innego źródła finansowania jakim jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pieniędzy nigdy nie jest za dużo, bo sytuacja na Żuławach jest dynamiczna i ich odwadnianie trwa cały rok.

Szczególnej uwagi wymagają wały przeciwpowodziowe – wyjaśnia dyrektor Bogdan Szymanowski z Żuławskiego Zarządu Melioracji:

00:00 / 00:00

W tym roku Żuławski Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu prowadzi 26 inwestycji, które mają zabezpieczać obszar kilku gmin przed powodzią. (mstan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Żuławy, podtopienia, Markusy
Jak powstrzymać inwazję wiatraków na Żuławach?

Budowa farm wiatrowych na Żuławach Elbląskich zdegraduje krajobraz, a region straci walory kulturowe i turystyczne - mówiła dziś w Elblągu prof. Maria Lubocka-Hoffman z UWM, na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV