Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Zabijanie Gomułki” na żywo w TVP Kultura

Fot. Materiał prasowe

9 października TVP Kultura zaprasza na transmisję przedstawienia „Zabijanie Gomułki”. Inscenizacja prozy Jerzego Pilcha, przygotowana przez legnicki Teatr im. H. Modrzejewskiej, zostanie poprzedzona rozmową Jakuba Moroza z dyrektorem teatru i reżyserem spektaklu Jackiem Głombem. Po spektaklu widzowie obejrzą spotkanie z aktorami.

Premiera, zrealizowanego na podstawie powieści Jerzego Pilcha „Tysiąc spokojnych miast”, przedstawienia „Zabijanie Gomułki” odbyła się w 2013 roku. Błyskotliwy, satyryczny, tryskający inteligentnym humorem spektakl osadzony jest w małomiasteczkowych realiach Polski 1963 roku, wśród niewielkiej ewangelickiej wspólnoty. Tworzą ją m.in. naczelnik poczty, zawiadowczyni stacji, przedsiębiorca, pastor, dorastający chłopiec i nadużywający alkoholu, obdarzony bujną wyobraźnią pan Józef Trąba – spiritus movens całej opowieści. To on – chcąc pozostawić po sobie coś dobrego dla świata – zaraża tę małą społeczność  pijackimi rojeniami o zamachu na tytułowego pierwszego sekretarza KC PZPR. Zamachu, który ma zostać wykonany za pomocą strzały wypuszczonej z chińskiej kuszy… Nierealny, groteskowy plan pana Trąby nawiązuje do bardzo polskiej tradycji walki z tyranem, a sam zamachowiec to czarujący otoczenie sztukmistrz-erudyta, ale także pogrążony w malignie desperat mający świadomość życiowej klęski.

Intelektualna proza Pilcha, przełożona na język teatru przez Jacka Głomba, skrzy się żartami, wypowiadanymi przez świetnie poprowadzone postacie. Wśród aktorskich kreacji wybija się przede wszystkim ta stworzona przez Zbigniewa Walerysia – pana Trąbę. Autorką scenografii jest Małgorzata Bulanda, a muzykę skomponował Bartosz Straburzyński, który współpracował z Jackiem Głombem już przy kilkunastu projektach.

Spektakl uhonorowano Nagrodami Publiczności – Złotymi Miedziakami – dla Zbigniewa Walerysia i dla Małgorzaty Bulandy na  XVII Festiwalu „Oblicza Teatru” w Polkowicach w 2015 roku. Przedstawienie jest częścią Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski.

„Zabijanie Gomułki”, TVP Kultura, 9 października (wtorek), godz. 20:20

Autor: Ł.A/TVP Kultura
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w spektakl, Zabijanie Gomułki, TVP Kultura
Już w sobotę w Teatrze Jaracza w Olsztynie premiera „Anny Kareniny”

Jeden z najsłynniejszych spektakli na podstawie powieści Lwa Tołstoja zostanie wystawiony w tym tygodniu na deskach Teatru Jaracza w Olsztynie. „Anna Karenina” to barwne, bogate w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV