Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zabrost Wielki i jego niezwykła historia na wielkoformatowym telebimie

Zabrost Wielki. Fot. Wikipedia

100 lat temu Zabrost Wielki – wieś koło Węgorzewa – został nieomal doszczętnie zniszczony w wyniku działań I wojny światowej.

Po wojnie miejscowość odbudowano na nowo według kompleksowego projektu pruskiego architekta Carla Kujatha, nadając jej unikalny charakter. W sobotę (24 czerwca) w Zabroście odbędzie się wyjątkowa prezentacja. Na wielkoformatowym telebimie odtworzona zostanie miejscowość sprzed wieku.

To efekt unikalnego na skalę światową skanowania naziemnego, mobilnego, lotniczego oraz łączenia archiwalnych fotografii. Integracja różnych technologii w dokumentacji całego założenia wiejskiego pozwoliła uzyskać efekt 3D. Po tym pokazie odbędzie się panel naukowy, w którym wezmą udział pracownicy Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

100-lecie odbudowy Zabrostu Wielkiego, to także imprezy artystyczne – występy zespołów folklorystycznych, wokalnych i tanecznych, po których korowód sobótkowy z pochodniami przejdzie nad rzekę Węgorapę. Tam odbędzie się szukanie kwiatu paproci i konsumpcja jubileuszowego tortu.

Posłuchaj relacji Roberta Lesińskiego

00:00 / 00:00

Zabrost Wielki. Fot. Wikipedia

(RLesiński/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Węgorzewo, wieś
Wypadek podczas powrotu z koncertu. Mężczyźni trafili do szpitala

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło wczoraj (21 czerwca) na trasie od Nowej Karczmy do Piasku w gminie Górowo Iławeckie. Auto, którym podróżowali dwaj mężczyźni, uderzyło w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV