Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zabytkowe uzbrojenie na zamku w Lidzbarku Warmińskim

Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Fot. Łukasz Węglewski

Blisko 250 zabytkowych obiektów zgromadzono na wystawie prezentującej uzbrojenie zaczepne i obronne od XIV do XX wieku, którą można zwiedzać od dziś w muzeum na zamku w Lidzbarku Warmińskim.

Jak poinformowała kurator wystawy Dominika Kałabun, pochodzące ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur zabytkowe przedmioty są prezentowane w taki sposób, żeby zwiedzający zobaczyli zmiany, jakie zachodziły w uzbrojeniu na przestrzeni wieków.

Podobną ekspozycję można było oglądać od 2012 r. w dawnej zbrojowni lidzbarskiego zamku. Teraz została zmodernizowana i wzbogacona o nowe obiekty, m.in. z wczesnego średniowiecza.
Wystawę otwierają obiekty z działu archeologii i replika Baby Pruskiej, która uznawana jest za wizerunek wczesnośredniowiecznego wojownika. W kolekcji uzbrojenia średniowiecznego pokazano „wyjątkowy w skali kraju” armet, czyli hełm turniejowy.

Ważną część lidzbarskiej wystawy stanowi broń biała, w tym broń sieczna, drzewcowa i obuchowa. Prezentowany jest też zbiór ręcznej broni palnej, w tym hakownice, muszkiety, karabiny, strzelby i pistolety oraz lufy dział jako przykłady broni artyleryjskiej.

 

Autor: B. Gajlewska/PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wystawa, Muzeum Warmii i Mazur, Dominika Kałabun
Mija 250 lat od utworzenia Poczty Warmińskiej. Filateliści z Olsztyna przygotowali niezwykłą wystawę

Z okazji 250. rocznicy utworzenia Poczty Warmińskiej przez biskupa, pisarza Ignacego Krasickiego, w Muzeum Historycznym w Skierniewicach otwarto specjalną wystawę. Ekspozycję przygotowało Stowarzyszenie Sympatyków Filatelii Maltańskiej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV