Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zacznij dobrze dzień w szkole. Na początek przybij „piątkę”

W Szkole Podstawowej Nr 33 w Olsztynie rozpoczęła się kampania pod hasłem „Zacznij dobrze dzień”. Została ona opracowana przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg oraz Akademię JA.

Joanna Mieszczyńska, nauczycielka historii ze SP Nr 33 w Olsztynie opowiedziała w Bliższych spotkaniach o tej akcji Agnieszce Lipczyńskiej i Małgorzacie Sadowskiej.

A. Lipczyńska: Co Panią zainspirowało, żeby takie formy przywitania wprowadzić w szkole, żeby ta akcja odbyła się u Was?

J. Mieszczyńska: Moim zdaniem szkoła nie powinna być szkołą nudną i taki hashtag wrzucam na Facebooka: #SzkołaBezNudy, #HistoriaBezNudy, czyli moje lekcje historii – mam nadzieję – są bez nudy. Stąd też pomysł na to, żeby wprowadzać różne elementy w edukacji – nie tylko historycznej – i zachęcać dzieci do udziału w różnych kampaniach społecznych, które pojawiają się w naszej szkole od wielu lat i które realizujemy. A to jest tegoroczna kampania, która jest realizowana przez  Fundację Dbam o Mój Z@sięg oraz Akademię JA i włączyłam się do tych działań, do tej akcji.

M. Sadowska: Czasami widujemy w internecie takie filmy, gdzie nauczyciel stojący przed klasa wita się z całą gromadą dzieci, ale indywidualnie i to dziecko wybiera formę przywitania się. Sporo czasu przed lekcją trzeba rozpocząć  takie działania?

J. Mieszczyńska: Ja myślę, że przede wszystkim najpierw trzeba porozmawiać, czemu ta kampania służy, dlaczego jest ważna, że ważne, żeby witać się z szacunkiem i że to jest forma dbałości o drugiego człowieka. Ale też jest oznaką szacunku, że to „dzień dobry” możemy powiedzieć wchodząc do sklepu, do banku. Nie zapominajmy o sąsiadach z bloku, nie mijajmy ich spuszczając wzrok. Nawet jak się witamy, popatrzmy na kogoś, powiedzmy „cześć”, „witaj”. Może to być też ten „żółwik” czy „piątka”. Na pewno na początku zajmuje to trochę czasu, bo rzeczywiście trzeba wytłumaczyć cały sens kampanii, ale to jest świetna zabawa i zupełnie inaczej się rozpoczyna lekcje – z uśmiechem. Nawet te starsze klasy się zaangażowały. Wczoraj moja trzecia klasa gimnazjum, chciała, żebyśmy jak nie zaczęli, to chociaż zakończyli lekcję w ten sposób.

Posłuchaj całej rozmowy

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Lipczyńska / M. Sadowska
Redakcja: K. Ośko za D. Kucharzewska

RadioOlsztynTV