Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Żądają 750 tys. zł odszkodowania za gospodarstwo w Nagladach

Sąd Okręgowy w Olsztynie

750 tys. zł odszkodowania żądają spadkobiercy dawnych właścicieli gospodarstwa w Nagladach, którzy utracili je, gdy w latach 70. wyjechali na stałe do RFN.

Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczął się proces w tej sprawie. Rodzeństwo Fabek żąda odszkodowania za prawie 18-hektarowe gospodarstwo. Ich rodzice, wyjeżdżając do RFN, zostawili pod Gietrzwałdem siedlisko i ziemię rolną. Ponieważ nieruchomość należy już do nowych właścicieli, rodzeństwo nie może jej odzyskać; spadkobiercy mogą jedynie starać się o odszkodowanie od Skarbu Państwa.

Dziś przed sądem radca z Prokuratorii Generalnej, reprezentujący Skarb Państwa, nie uznał roszczeń spadkobierców. Pełnomocnik rodziny Fabek mecenas Wojciech Wrzecionkowski wniósł do sądu o powołanie biegłego rzeczoznawcy od wyceny wartości nieruchomości. Sąd przychylił się do tego wniosku.

Warmińska rodzina Fabków wyjechała na stałe do RFN w 1978 roku. Opuszczając gospodarstwo, właściciele – razem z urzędnikiem gminnym – sporządzili protokół zdawczy, w którym opisany jest stan budynków mieszkalnych, gospodarczych, infrastruktury oraz ziemi rolnej. Ten dokument sprzed prawie 40 lat przedłożono teraz w sądzie. Spadkobiercy dawnych właścicieli mieszkają obecnie w Kolonii. Odzyskali już niewielką część gospodarstwa swych rodziców – w poprzednim procesie sąd zdecydował o zwrocie niecałego 1 hektara ziemi rolnej. Ziemia Skarbu Państwa była w zasobach Agencji Nieruchomości Rolnej, więc można było ją zwrócić.

Sprawa o odszkodowanie wytoczona Skarbowi Państwa przez rodzinę Fabków to jedna z wielu, jakie toczą się w sądzie okręgowym w Olsztynie. 360 tys. zł domagają się od Skarbu Państwa Warmiacy Kokoshowie za 18 hektarów pozostawionych w Mątkach koło Jonkowa. 180 tys. zł domaga się Mazur Dieter Lorenc za gospodarstwo w Warchałach koło Szczytna. Natomiast Karl F. domaga się kwoty 1,2 mln zł. Ma to być rekompensata za 41 ha gospodarstwa położonego w Gadach w gminie Dywity i Barczewku w gminie Barczewo. Andreas S. chce wypłaty 250 tys. zł za 5,5 ha ziemi w Gietrzwałdzie.

Najgłośniejszą sprawą o odzyskanie mienia była sprawa Mazurki Agnes Trawny, która kilka lat temu ubiegała się o zwrot gospodarstwa w Nartach koło Szczytna, należącego do Skarbu Państwa i zarządzanego przez Lasy Państwowe. Sądy – Rejonowy w Szczytnie i Okręgowy w Olsztynie – odmówiły jej zwrotu mienia, natomiast Sąd Najwyższy przyznał jej rację i nakazał zwrot gospodarstwa. Dawni mieszkańcy, których gospodarstwa sprzedano nowym właścicielom, nie mają możliwości prawnej odzyskania nieruchomości. Mogą natomiast starać się o wypłatę odszkodowań ze strony Skarbu Państwa. (PAP/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w odszkodowanie, gospodarstwo, Naglady, Mazurzy
Chcą odszkodowania za śmierć 8-letniej córki

W Sądzie Okręgowym w Elblągu rozpoczął się proces jaki wytoczyli gminie Braniewo rodzice 8-letniej Magdy, którą przygniotła bramka na boisku w Gronowie. Chcą 200 tysięcy złotych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV