Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Narnia nakręca wyobraźnię

Klub Narnia – logo

Do północy można było głosować na olsztyńską świetlicę środowiskową Narnia, która walczy w ogólnopolskim konkursie „Nakręcamy wyobraźnię”.

Dzieci i wychowawcy nakręcili film, który pokazuje, jak wygląda życie w olsztyńskiej Narnii. Na co dzień to ważne miejsce dla wielu dzieci, szczególnie z trudnych środowisk, które w świetlicy znajdują spokojny kąt.

Do finału konkursu dostały się trzy placówki z Polski (obok „Klub Narnia” z Olsztyna znalazły się „Eleos” z Białegostoku, „Serce dla Serca” z Opola). Jest to wielkie wyróżnienie, ponieważ do rywalizacji stanęły aż 44 prace. Łącznie nad ich wykonaniem pracowało ponad 1000 dziecięcych rąk z całej Polski. Podopieczni świetlicy z Olsztyna wraz z profesjonalną ekipą stworzyli filmy na podstawie własnego obrazkowego scenariusza.

Nagrodą w konkursie jest remont placówki – według marzeń dzieci i ich opiekunów. Od tego może zależeć jej dalsze funkcjonowanie, bo świetlice, które nie spełniają wszystkich wymogów sanepidu i straży pożarnej będą likwidowane.

 

Klub ,,Narnia” – informacje
W Olsztynie wiele dzieci i młodzieży cierpi z powodu ubóstwa, problemów w rodzinie, przemocy, niedożywienia, zaniedbań i uzależnienia rodziców. To właśnie dla nich powstało Centrum Edukacyjno- Wychowawcze (CEW).
Celem działalności Centrum Edukacyjno-Wychowawczego jest głównie pomoc dzieciom i młodzieży, której rozwój osobowy jest zagrożony z powodu problemów środowiska z jakiego pochodzą (patologie rodzinne, przemoc, uzależnienie rodziców, niedostosowanie społeczne, braki oraz zaległości w edukacji, brak pozytywnych wzorców, brak inspirujących form rozwoju zainteresowań).

Działania CEW mają na celu zapobieganie powielaniu społecznych patologii, niwelowanie niebezpieczeństw oraz przezwyciężanie trudności z jakimi borykają się wychowankowie, dostarczenie dobrych wzorców, kreowanie właściwych modeli życia w grupie rówieśniczej, rodzinie i społeczeństwie, inspirowanie do rozwoju. Swoją pracą chcemy również przeciwdziałać społecznemu wykluczeniu dzieci i młodzieży. CEW realizuje założony cel poprzez działalność edukacyjną, wychowawczą, opiekuńczą oraz profilaktyczną adresowaną do dzieci i młodzieży szkolnej.

W ramach pracy Klubu działa:
Punkt dożywiania
Realizujemy program codziennego dożywiania dzieci i młodzieży. Co dziesiąte dziecko w Polsce jest niedożywione. Wiemy, że troszcząc się o rozwój emocjonalny i intelektualny dzieci, nie wolno nam zapomnieć o ich „małych brzuszkach”.
Pomoc w nauce
Dzieci bardzo często na skutek zaniedbań oraz braku nadzoru rodziców mają poważne problemy w szkole. Dlatego pomagamy dzieciom w nauce, odrabianiu zadań domowych, przezwyciężaniu trudności w edukacji, nadrabianiu zaległości, rozwijaniu zainteresowań i zdobywaniu wiedzy zgodnie z wytycznymi zawartymi w takich dokumentach jak Strategia  rozwoju kształcenia ustawicznego do roku 2010 czy Strategia rozwoju edukacji 2007-2013, aby zapobiegać m.in. wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży ze środowisk zagrożonych.
Czas wolny
Pozostawione bez nadzoru dzieci stwarzają zagrożenie dla siebie i dla otoczenia. Dlatego dostarczamy dzieciom właściwych i interesujących wzorców spędzania wolnego czasu. Przy Centrum działają warsztaty plastyczne, zajęcia sportowe, zajęcia z logopedą, klub młodych „Odkrywców”, prowadzenie ogródka, zajęcia „przeciwko agresji”. Nie brakuje też czasu na zabawę, gry i ciekawe konkursy. Kładziemy też duży nacisk na rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. (askr/łw)

źródło informacji: www.olsztyn.eu

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, świetlica
Nabór do przedszkoli w Ełku

Do 15 kwietnia potrwa nabór do ełckich przedszkoli i żłobka. W mieście jest siedem placówek samorządowych, w których na maluchy czeka 1250 miejsc. Pierwszeństwo mają 5-...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV