Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zagrożone żuczki mają swój park

Pachnica dębowa. Fot. Wikipedia

Półtora tysiąca litrów próchna, umieszczonego w wydrążonych pniach, stało się domem dla chrząszcza o nazwie pachnica dębowa. Pierwszy w Polsce Park Pachnicowy powstał w Nowinkach koło Tolkmicka.

Pachnica – to gatunek zagrożony i chroniony. Została przeniesiona z drzew wyciętych przy budowie drogi wojewódzkiej 503 w powiecie elbląskim. Przeprowadzkę zorganizowali Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej i Nadleśnictwo Elbląg. To eksperyment, którego efekt będzie można poznać za 3-4 lata.

Larwy pachnicy zamieszkały w 9 domkach, które tworzą 3 związane klamrą 4-metrowe kłody zakopane na metr w ziemi. Każda z nich jest dobrze zabezpieczona przed utratą wilgoci, wyżłobiona i wypełniona próchnem, którym żywią się larwy – wyjaśnia ekspert przyrodniczy z Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej Marta Stelmaszczyk. Pachnica mieszka zwykle w alejach starych drzew, które teraz często są wycinane przy budowie dróg. Chrząszczom grozi wyginięcie, bo w innych warunkach nie przeżyją. Dlatego zwierzęta trzeba ratować.

Do Parku Pachnicowego w Nowinkach koło Tolkmicka przenoszone będą także żuki i larwy z „katastrof”, czyli kiedy np. drzewo w którym mieszkają zostanie przewrócone.

Osmoderma eremita, czyli pachnica dębowa to brunatno-czarne 3 centymetrowe żuczki. W lipcu, kiedy samce wabią samiczki można wyczuć w alejach starodrzewu charakterystyczny zapach ich feromonów. (mstan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Tolkmicko, zwierzę, Park, żuk
Tytuły Bibliotheca Bona rozdane

Bibliotheca Bona - to tytuł przyznawany najlepszym bibliotekom na Warmii i Mazurach. W tym roku otrzymały go trzy placówki: w Braniewie, Tolkmicku i Kruklankach. To miejsca,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV