Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zakończono konsultacje ws. ochrony Zalewu Wiślanego

Natura 2000 – logo

Zakończył się etap konsultacji społecznych planów ochrony obszarów Natura 2000 w rejonie Zalewu Wiślanego.

Spotkania, narady i debaty trwały od stycznia. Chodzi o ustalenie kompromisu, który pozwoli na zachowanie cennej przyrody, ale także na rozwój turystyki i gospodarki. Nie oznacza to zamknięcia akwenu i zakazu żeglugi na nim – uspokaja Andrzej Osowiecki z Zakładu Ekologii Wód Instytutu Morskiego w Gdańsku. Przepisy mówią o tym, że wszystkie funkcje używania tego terenu nie powinny ulec zakłóceniu lub ograniczeniu, o ile nie wpływają negatywnie na przedmioty ochrony.

Pewności co do rodzaju ograniczeń nie mają samorządowcy, rybacy czy przedsiębiorcy. Jak powiedział Radiu Olsztyn Jerzy Wcisła, dyrektor Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu, samorząd województwa chce wnieść do planów uwagi swoje i wszystkich zainteresowanych gmin. Powstanie wspólne stanowisko w sprawie planów, które idą zbyt daleko – uważa Jerzy Wcisła.

Do 7 kwietnia jest czas na złożenie takich uwag. 30 kwietnia projekt trafi do Urzędu Morskiego, a w lipcu powinny powstać ostateczne wersje planów ochrony obszarów Natura 2000 w rejonie Zalewu Wiślanego. (stank/bsc/as)

Relacja Miry Stankiewicz:

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Zalew Wiślany
Port Morski w Elblągu czeka na wznowienie żeglugi

Żegluga na Zalewie Wiślanym do portu w Elblągu powinna zostać wznowiona pod koniec tygodnia. Są jeszcze miejsca, gdzie nadal jest lód i tylko to jest przeszkodą...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV