Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zakończono rekultywację 8 wysypisk śmieci na WiM

Osiem kłódek zawisło na bramie zrekultywowanego wysypiska odpadów w Medynach koło Lidzbarka Warmińskiego

Osiem kłódek zawisło na bramie zrekultywowanego wysypiska odpadów w Medynach koło Lidzbarka Warmińskiego.

Mają one symbolizować zamknięcie kolejnego etapu projektu pod nazwą „System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów”. Uczestniczy w nim 37 warmińsko-mazurskich gmin, na terenie których znajdowały się wysypiska. W ośmiu zakończyły się właśnie prace rekultywacyjne.

Zdaniem Adam Sierzputowskiego, prezesa ZGOK i pełnomocnika ds. realizacji projektu, nie jest to wielka liczba, ale łączna powierzchnia ich to prawie 30 hektarów, które zostały zwrócone przyrodzie.

00:00 / 00:00

Zakończono prace rekultywacyjne m.in. na składowisku odpadów w Łęgajnach w gminie Barczewo. Fot. archiwum RO

Zrekultywowane wysypiska znajdują się w: Adamowie – gmina Biskupiec, Długiej – gmina Sępopol, Dywitach, Kierwinach – gmina Kiwity, Kotle Dużym – gmina Pisz, Medynach – gmina Lidzbark Warmiński, Zełwągach – gmina Mikołajki i w Łęgajnach – gmina Barczewo.

Jak zaznacza Adam Sierzputowski rekultywacja wysypisk nie oznacza zamknięcia sprawy, bowiem przez 30 lat będą one monitorowane, jak i tereny wokół nich.

00:00 / 00:00

Zrekultywowanie 8 składowisk odpadów kosztowało łącznie około 20 milionów złotych. Pieniądze pochodziły ze: środków własnych gmin, funduszy unijnych i dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. (dgrzym/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w składowisko odpadów, rekultywacja
Na wysypisku w Linowie posadzą drzewa i krzewy

Ruszają prace rekultywacyjne na nieczynnym wysypisku w Linowie pod Szczytnem. Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Olsztynie do końca czerwca uda się zrekultywować teren,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV