Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zakończono wycinkę drzew na Mierzei Wiślanej. Otwarcie Zalewu na Morze Bałtyckie ma zapewnić bezpieczeństwo

Fot. Ł. Sadlak

Jak poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Jerzy Krefft, wszystkie drzewa, które miały być wycięte na Mierzei Wiślanej w związku z jej przekopem, zostały wycięte.

Drewno, które zostało po wycince ma być uprzątnięte do końca lutego. Natomiast do końca marca ma trwać sprzątanie gałęzi. Przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną został ogłoszony pod koniec grudnia. 15 lutego, po decyzji wojewody pomorskiego o zezwoleniu na realizację inwestycji, na Mierzei Wiślanej rozpoczęła się wycinka lasu. Jak wskazuje inwestor to prace przygotowawcze przed rozpoczęciem budowy kanału.

Tymczasem jak podało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Komisja Europejska poprosiła o spotkanie na szczeblu eksperckim i technicznym, by omówić kwestię raportu oddziaływania kanału żeglugowego przez Mierzeję na środowisko. Unijni urzędnicy nie kwestionują samego projektu budowy kanału.

Według rządu przekop Mierzei ma zapewnić bezpieczeństwo państwa przez otwarcie Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie. Ma też ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, zagwarantować swobodną żeglugę statków i umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich. Kanał ma powstać do 2022 roku.

Kanał żeglugowy ma doprowadzić także do zniesienia istniejących barier infrastrukturalnych, które ograniczają rozwój północno-wschodniej części Polski

– informowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej.

Inwestycja ma kosztować około 880 milionów złotych i będzie finansowana w całości z budżetu państwa. Według proponowanych rozwiązań, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 kilometra długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 metrów długości 100 metrów i szerokości 20 metrów.

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przekop, Mierzeja Wiślana
„Jesteśmy za tym aby ta inwestycja powstała”. Marcin Kuchciński i Dariusz Rudnik o przekopie Mierzei Wiślanej

O protestach związanych z decyzjami środowiskowymi i wycince drzew na Mierzei Wiślanej mówili goszczący w Porannych pytaniach wicemarszałek województwa Marcin Kuchciński i radny wojewódzki Dariusz Rudnik....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV