Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zakończył się remont piramidy w Rapie. Zabytek od lat popadał w ruinę

Piramida w Rapie. Fot. S.Ostrowski

Zakończyła się konserwacja zabytkowej piramidy w Rapie na Mazurach – poinformowało Nadleśnictwo Czerwony Dwór. Prace kosztowały 890 tys. zł i zostały sfinansowane z Funduszu Leśnego.

Jak powiedział sekretarz nadleśnictwa Tomasz Łaskowski, wykonawca zawiadomił już o zakończeniu – trwających od blisko czterech miesięcy – prac i gotowości do odbioru przez inwestora. Oznacza to, że prawdopodobnie od połowy grudnia obiekt będzie mógł zostać udostępniony zwiedzającym.

Piramida w Rapie jest jednym z najbardziej osobliwych zabytków na Mazurach. Wzniesiona pod koniec XVIII w. pełniła rolę kaplicy grobowej rodu von Fahrenheid. Przez dekady piramida ulegała stopniowemu niszczeniu i była w złym stanie technicznym. Zlecone przez nadleśnictwo prace remontowo-konserwatorskie miały na celu uratowanie i przywrócenie pierwotnego wyglądu tej unikatowej budowli.

Nadleśnictwo przygotowywało się do tej inwestycji przez ponad dwa lata, m.in. starając się o dofinansowanie na ten cel. Ostatecznie, zgodnie z decyzją Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, pieniądze pochodzą z Funduszu Leśnego.

Zabytkowa budowla, zwieńczona wysokim dachem w kształcie piramidy, stoi jest w lesie k. wsi Rapa, między Baniami Mazurskimi a Gołdapią. Powstała prawdopodobnie w latach 1792-1795 i początkowo służyła do przechowywania lodu. Od początku XIX w. stała się kaplicą grobową wschodniopruskiego rodu von Fahrenheid, który miał w pobliżu swoją siedzibę.

Nie jest jasne, dlaczego konstrukcję wzniesiono w kształcie piramidy.

 

Autor: B. Gajlewska/PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nieudany sparing biało-czerwonych. Polska przegrywa z Czechami

Polska przegrała z Czechami 0:1 w towarzyskim meczu piłkarskim w Gdańsku. Bramkę zdobył Jakub Jankto. To trzecia z rzędu porażka biało-czerwonych, którzy pozostają bez zwycięstwa w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV